Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Uroczystość patriotyczna z okazji 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie odbyła się w środę (8 maja) w Suwałkach. Obchody przed pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. przy ul. Wojska Polskiego zaczął w samo południe sygnał syren, po nim Miejska Orkiestra Dęta odegrała hymn państwowy, była też wspólna modlitwa, część artystyczna przygotowana przez Studio Piosenki Beciaki i złożenie kwiatów przez delegacje.
W uroczystości udział wzięły władze samorządowe z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk na czele, kombatanci, przedstawiciele wojska, radni miejscy, przedstawiciele instytucji i firm, młodzież szkolna i dzieci z przedszkoli, harcerze, poczty sztandarowe, Straż Miejska i mieszkańcy miasta.

W okolicznościowym przemówieniu Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk mówił o tragicznej wojennej historii i wdzięczności, która powinna być skierowana do kombatantów.
- Mijają 74 lata od zakończenia działań wojennych na terenie Europy. Właśnie 8 maja 1945 roku nastąpiła bezwarunkowa kapitulacja III Rzeszy, ale nie oznaczało to jeszcze końca II wojny światowej na świecie. Działania były nadal prowadzone, wojnę zakończyła dopiero kapitulacja Japonii 2 września 1945 roku. Była to wojna straszna, wojna niespotykana w dziejach, wojna która przyniosła tak wiele ofiar. Szacuje się, że około 55 mln osób straciło życie w wyniku działań wojennych, około 6 mln osób narodowości polskiej, z czego powoła to Żydzi. Eksterminacja narodu żydowskiego, holokaust, obozy koncentracyjne przyniosły tak tragiczne żniwo. W działaniach wojennych zginęło ponad 600 tys. polskich żołnierzy na różnych frontach.
Dzisiaj jest wśród nas dużo młodzieży, która tak jak ja i Państwo zna wojnę tylko z podręczników historii. Żeby pamiętać II wojnę światową trzeba mieć powyżej 80 lat. I takie osoby są wśród nas – to nasi kombatanci. Dziękujemy Wam, Waszym rówieśnikom za to, że walczyliście za nas, za nasz kraj, suwalczanie ginęli na wielu frontach na świecie. To dzięki Wam możemy cieszyć się dzisiaj wolnością, suwerennością,  Wasze pokolenie poniosło największe ofiary w tej wojnie. Dziś musimy o tym pamiętać i dziękować Wam za to. Dzięki Waszej walce, my dziś możemy rozwijać się, dbać o nasze miasto, o nasze Małe Ojczyzny – mówił Prezydent Suwałk.