O tym, że podróże kształcą przekonali się członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki uczestniczący w studyjnej wizycie w Grande Synthe, która odbyła się w zeszłym tygodniu (4-9 czerwca).
To przede wszystkim francuska młodzież pod opieką Mickaela Murcy, dyrektora ds. polityki edukacyjnej Grande Synthe, była przewodnikiem suwalskiej delegacji nie tylko po mieście, ale po całym regionie. Muzea dotyczące historii II wojny światowej (to na plażach Dunkierki odbywała się ewakuacja wojsk alianckich w 1940 r. - operacja Dynamo), przyrodnicze i naukowe wypełniały program pobytu. Był też czas na wspólną wycieczkę do Paryża i krótki rejs Sekwaną.
Najlepszymi przewodnikami po kulturze i codzienności młodych Francuzów byli członkowie młodzieżowej rady miasta. Mimo bariery językowej nawiązali bardzo serdeczne relacje z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki.
W ten sposób każdy mógł dowiedzieć się więcej o tym, co go interesuje w partnerskim mieście. Od wielokulturowości, przez system edukacji (biorąc udział w prawdziwej lekcji!) po wspólną muzykę. Magda Ofiarowicz ucząca się w klasie architektury krajobrazu mogła poznać z bliska, dlaczego Grande Synthe wygrywa niemal co roku medal w konkursie na najbardziej ukwiecone miasto Francji. Łąki kwietne, wspaniały park, platany i inne drzewa dające cień latem, a przez cały rok chroniące miasto przed dość częstym smogiem z pobliskich rafinerii i hut. Obserwacje i historie naszego partnerskiego samorządu dawały dużo tematów do dyskusji, co można zrobić w Suwałkach.
- Gospodarze z Grande Synthe pokazali nam większe i mniejsze projekty związane ze zrównoważonym rozwojem miasta. Od całych nowych dzielnic zaprojektowanych dla lepszej integracji mieszkańców, po społeczne ogródki zamiast parkingu między blokami - wylicza atrakcje Wojciech Pająk, radny i edukator towarzyszący młodzieży w międzynarodowej wymianie doświadczeń.
Duże wrażenie zrobiła na wszystkich bezpłatna i częsta komunikacja miejska autobusami na gaz. Związek Samorządów Dunkierki jako pierwszy we Francji wprowadził to rozwiązanie, co zostało poprzedzone przystosowaniem infrastruktury drogowej tak, żeby autobusy nie stały w korkach.
Jednak warsztaty zaproponowane przez francuską młodzieżową radę miejską skupiły się na tym, co najbliższe. Od burzy mózgów do szkiców - młodzi aktywiści przedstawiali propozycje identyfikacji wizualnej ich międzynarodowej współpracy. Jak pokazać współpracę dzieci i młodzieży? Były motywy z herbów, wspólne tematy architektury i przyrody, ale i maskotki obu miast w serdecznym uścisku. Szkice zostaną dopracowane przez grafików z Grande Synthe i mają szansę trafić na francusko-polski mural, a także na gadżety upamiętniające  wieloletnie partnerstwo.
Obie grupy dzięki tym wzajemnym odwiedzinom utrwaliły relacje i zamierzają konsultować ze sobą podejmowane działania w swoich społecznościach. Spacer pasażem Grande Synthe w Suwałkach czy al. Suwalską w Grande Synthe będzie teraz dla młodych ludzi okazją do wspomnienia o nowych znajomych z partnerskiego miasta.
W Suwałkach MRM z Grande –Synthe gościła od 15 do 20 kwietnia i w ramach programu wspólnie z naszą młodzieżą zwiedzała Warszawę i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Suwałki i Suwalszczyznę. Uczestniczyła też w warsztatach nt. możliwości rozwoju współpracy Suwałki – Grande-Synthe.