Suwalscy policjanci nie ustają w działaniach na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, poruszających się po drogach naszego powiatu. Bez wątpienia jedną z grup najbardziej narażonych na różnego rodzaju zagrożenia są dzieci, które bez pomocy dorosłych nie są w stanie same uchronić się przed niebezpieczeństwami czyhającymi na drodze. Doskonale wiedzą o tym funkcjonariusze policji, więc podczas kontroli pojazdów zwracają szczególną uwagę na to, czy podróżujące dzieci przewożone są bezpiecznie.

Przed nami długi sierpniowy weekend. Czas wzmożonego ruchu na drogach. Niestety większa ilość pojazdów na drodze, wysokie temperatury utrudniające koncentrację, pośpiech związany z wyjazdem na urlop, to prosta droga do zdarzenia skutkującego poważnymi, często nieodwracalnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo własne i osób podróżujących wraz z nami, wszak są to często nasi najbliżsi.

Jedną z podstawowych kwestii, która ma ogromny wpływ na przebieg zdarzeń drogowych i ich  ewentualne skutki, jest sposób w jaki podróżują osoby znajdujące się w pojeździe. Przepisy kodeksu drogowego jasno określają obowiązki, jakie ciążą na kierowcy i pasażerach w trakcie jazdy.

Musimy być świadomi, że zapięte pasy bezpieczeństwa naprawdę ratują życie, a przewożenie dzieci w urządzeniach do tego przeznaczonych, to obowiązek, którego nie można NIGDY lekceważyć.
Szczególnie jeśli chodzi o najmniejszych pasażerów, niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ich w trakcie jazdy. Niezależnie od tego, czy jest to wyjazd do sklepu, trwający kilka minut, czy kilkugodzinna podróż na drugi koniec Polski, ryzyko odniesienia obrażeń w wyniku zdarzenia drogowego jest identyczne.
 
Przypominamy najważniejsze zasady przewożenia dzieci oraz wskazujemy kwestie, które według ekspertów mają decydujący wpływ na bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów.

Pamiętajmy:

➢ w świetle obowiązujących przepisów, dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą korzystać z fotelika,
➢ nie wolno przewozić w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera (chyba, że zostanie ona wyłączona),
➢ koniecznie montujmy foteliki bezpieczeństwa zgodne z masą i wzrostem naszego dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w konkretnych przepisach,
➢  wszystkie urządzenia przytrzymujące dla dzieci powinny być instalowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta, dlatego przed montażem czytajmy instrukcje. Wtedy mamy pewność, że fotelik spełni swoją rolę,
➢  nawet po niegroźnej stłuczce producenci zalecają wymianę fotelika bezpieczeństwa na nowy. Nie musi nosić on żadnych śladów uszkodzenia, ale jego konstrukcja mogła zostać osłabiona.

Stosując się do powyższych zasad, zwiększamy szansę na to, że gdy dojdzie do zdarzenia drogowego uszkodzeniu ulegnie jedynie nasz pojazd.