Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. sytuacji związanej z koronawirusem oraz innych bieżących wydarzeń w mieście.  Omówiono między innymi przygotowania do nadchodzącej zimy oraz zrelacjonowano przebieg ćwiczeń na pasie startowym suwalskiego lotniska, gdzie doszło do katastrofy lotniczej.

Od piątku w Suwałkach przybyły 163 nowe zachorowania Zmarły 3 osoby. Powoli stabilizuje się ognisko w DPS „Kalina”, gdzie od jutra pierwsze osoby będą już uznane za tzw. „ozdrowieńców”. Dziś w Suwałkach (na godz. 9.00) statystyka dotyczącą koronawirusa wygląda następująco:

  • liczba "ozdrowieńców" - 584,  
  • liczba zakażonych - 823 (aktywne przypadki),
  • liczba zgonów (ogółem) - 12,
  • hospitalizowani (aktualnie) - 130,
  • liczba osób poddanych kwarantannie (aktualnie)  - 924,
  • liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym (aktualnie) – 0,
  • liczba pobranych próbek do badań w kierunku koronawirusa (aktualnie) - 3660.

Rozmawiano także na temat przygotowania miejskich służb do zbliżającej się zimy. Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach dysponuje 600 tonami soli drogowej oraz gotowym sprzętem do odśnieżania. W przypadku wystąpienia dużych opadów są podpisane umowy z dwiema innymi firmami, które wesprą ZDIZ w odśnieżaniu Miasta.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie z kolei monitoruje kwestię osób bezdomnych, których obecnie jest w Suwałkach 84. Mają one możliwość schronienia się w siedzibie Spółdzielni Socjalnej Perspektywa przy ul. Sportowej oraz w hostelu przy MOPR. W 6 różnych miejscach na terenie miasta są dla niech wydawane posiłki.

W ostatnim czasie odbyły się również specjalne ćwiczenia na pasie startowym suwalskiego lotniska. W zdarzeniu kilkanaście osób zostało rannych, jedna zmarła… Na szczęście to tylko wspomniane ćwiczenia – symulacja wypadku komunikacyjnego.

Na płycie postojowej lotniska zatrzymał się uczelniany bus, który dowiózł studentów na lot widokowy. Niestety w tym czasie pilot lądującej awionetki stracił kontrolę nad sterami i uderzył w zaparkowany autobus. Doszło też do pożaru, który szybko rozprzestrzenił się na okoliczne pola.

W ćwiczeniach wzięły udział jednostki Straży pożarnej z całego regionu, policja, pogotowie, lotnicze pogotowie ratunkowe a nawet samolot gaśniczy z Lasów Państwowych.