Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Ozonowanie - czym jest i jakie ma właściwości?

Ozonowanie to zabieg, który w ostatnim roku niezwykle zyskał na popularności. Wszystko za sprawą wykazania, że skutecznie neutralizuje on wirus SARS-Cov-2 – przyczynę choroby COVID 19. Jednak to tylko jedno z licznych zastosowań ozonu. Co to jest ozonowanie? Jakie ma właściwości i kiedy warto je stosować? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest ozonowanie?

Ozon to gaz naturalnie występujący w ziemskiej atmosferze. Jedna cząsteczka ozonu składa się z 3 atomów tlenu. Wysoko nad naszymi głowami odpowiada za blokowanie promieni ultrafioletowych. Jednak cząsteczki ozonu można również wygenerować syntetycznie z otaczającego nas tlenu. Zajmuje się tym generator ozonu, dzięki któremu możliwe jest ozonowanie mieszkania i innych obiektów. Urządzenie służące do ozonowania pomieszczeń, samochodów, klimatyzacji itd. posiada m.in. firma Stander. Oferuje ona ozonowanie na terenie 4 województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego.

Działanie ozonu polega na utlenianiu. Gaz ten ma zdolność do bardzo łatwego utleniania cząsteczek. Pojedynczy atom tlenu odrywa się od cząsteczki ozonu. Następnie łączy się z obcą cząsteczką, doprowadzając do jej neutralizacji.

Co daje ozonowanie pomieszczeń – dezynfekcja, dezynsekcja, deodoryzacja

Powodów do zastosowania ozonowania może być wiele. Wszystko ze względu na 3 funkcje pełnione przez ten gaz:

 • dezynfekcja,
 • dezynsekcja,
 • deodoryzacja.

Dezynfekcja to inaczej odkażanie. W procesie utleniania dochodzi do neutralizacji czynników chorobotwórczych. Ozon doskonale radzi sobie z: wirusami, bakteriami, grzybami, pleśnią, roztoczami. Warto zaznaczyć, że ozonowanie zapewnia także pozbycie się koronawirusa z powierzchni oraz powietrza.

Dezynsekcja to w tym przypadku usuwanie wszelkich alergenów. Ozon doskonale spisuje się w walce z kurzem, pyłem, czy roztoczami. Tym samym ozonowanie mieszkania alergika powinno być przeprowadzane regularnie.

Deodoryzacja to inaczej likwidacja zapachu. Co daje ozonowanie pomieszczeń w celu deodoryzacji? Zapewnia pozbycie się nawet najintensywniejszych zapachów. Neutralizacja zapachów poprzez ozonowanie sprawdza się zarówno w pomieszczeniach, jak i w pojazdach. Ozon likwiduje zapachy po papierosach, pożarach, grzybie, malowaniu i wiele więcej.

Gdzie stosować ozonowanie?

Generator ozonu nadaje się do użytku w zasadzie w każdego rodzaju pomieszczeniu. Najczęściej ozonowanie wykonywane jest w:

 • mieszkaniach,
 • biurach,
 • lokalach gastronomicznych,
 • ośrodkach kultury,
 • szpitalach,
 • innych ośrodkach medycznych,
 • środkach komunikacji zbiorowej,
 • i wielu innych pomieszczeniach.

Niemniej jednak ozonowanie pomieszczeń to nie wszystko. Wykonuje się je również w samochodach. Ponadto zaleca się regularne ozonowanie klimatyzacji w celu jej odgrzybienia. W zależności, od wielkości sześciennej ozonowanej przestrzeni, ceny mogą się znacząco różnić. Koszty będą stosunkowo niskie, jeśli chodzi o ozonowanie mieszkania. Cena przeprowadzenia procedury w obiekcie szpitalnym czy biurowcu będzie natomiast zdecydowanie wyższa.