Jeszcze tylko do końca stycznia można obejrzeć w Muzeum Okręgowym w Suwałkach wystawę Wajda Suwałki  zamykająca obchody Roku Andrzeja Wajdy w Suwałkach.

Zorganizowana w 2019 roku w Krakowie i przeniesiona na grunt suwalski wystawa jest podsumowaniem pełnego wydarzeń artystycznych roku  poświęconego upamiętnieniu wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy. Na trzech przestrzeniach wystawowych zaprezentowano fotosy z ikonicznych filmów, werki reżysera stojącego za kamerą oraz wiele listów, notatek i pamiątek rodzinnych. Jedną z nich jest odnaleziona po wielu latach szabla oficerska Jakuba Wajdy, którą syn Andrzej ukrył w 1939 roku, a odzyskał dopiero kilka lat przed śmiercią. Na wystawie zaprezentowane zostały również najważniejsze nagrody filmowe, w tym Oscar z 2000 roku oraz Złoty Lew z festiwalu z Wenecji. Obie statuetki są uhonorowaniem wieloletniej pracy na rzecz sztuki filmowej. Z wystawy dowiemy się także jakie związki łączyły Wajdę z Suwałkami, a przede wszystkim dlaczego należy mu się miejsce w panteonie zasłużonych mieszkańców naszego miasta.

Wystawie Wajda Suwałki towarzyszy także informator wydany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach (cena 5 zł), będący kluczem do zrozumienia idei ekspozycji, oraz Katalog wydany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w 2019 roku (cena 65 zł).

Serdecznie zapraszamy