Najnowsza ekspozycja w Starej Łaźni ukazuje chłodne piękno najgłębszego jeziora świata, nazywanego klejnotem Syberii. Zastygły na zdjęciach Piotra Malczewskiego, mieszkającego na Suwalszczyźnie fotografa, podróżnika i wnikliwego obserwatora świata przyrody, Bajkał, zachwyca tajemnicą, nastrojem, unikatowym klimatem, różnorodnością i pięknem.

20.04-3.06.2022
GS Stara Łaźnia, ul. A. Wajdy 3

Na wernisaż z udziałem autora prezentowanych prac zapraszamy w środę, 20 kwietnia, o godz. 18.00.
zamów transport door-to-door>>

Nowa wystawa w Galerii Sztuki Stara Łaźnia prezentować będzie fotografie Piotra Malczewskiego, zapalonego podróżnika i wnikliwego obserwatora świata przyrody. Ekspozycja skupia się na jeziorze Bajkał, którym artysta od dawna jest zafascynowany. Akwen jest dla artysty nieskończonym źródłem inspiracji i skarbcem niespotykanej nigdzie indziej fauny i flory. Każda kropla jeziora jest potencjalnym pretekstem do tworzenia unikatowych fotografii zatrzymanego przez przenikliwy mróz żywiołu. Uchwycone na fotografiach Malczewskiego tytułowe carstwo lodu, zachwyca tajemnicą, nastrojem, unikatowym klimatem, różnorodnością i pięknem, otwierając oglądających na nowe, nieoczywiste konteksty. Ekspozycję można oglądać do 3 czerwca. 

Pierwszy raz dotarłem nad Bajkał w czerwcu 1998 r. Koleją Transsyberyjską. Wówczas nie było Internetu, książek, przewodników o Bajkale, dostępna była jedna mapa. Realizowałem swe dziecięce marzenia, by zobaczyć Bajkał, tajgę i niedźwiedzia. I tak się stało. A Bajkał wciągnął mnie, zauroczył, zafascynował przestrzenią, wodą, pejzażem, skałami, ciszą i pięknem. W kolejnych podróżach odkrywałem i doświadczałem kolejne światy nad Bajkałem. Obserwowałem, fotografowałem, poznawałem ludzi, zbierałem rozmowy i historie. Wędrowałem z plecakiem, pisałem co dzień dzienniki, wklejałem na kartki znalezione rośliny, pióra, porosty, a to kawałek wylinki żmii, a to płetwę ryby, a to kawałek gąbki bajkalskiej. Zbierałem kamienie, minerały, kości, kawałki drewna jak rzeźby oszlifowane przez żywioły. Pływałem kutrem i kajakiem, jeździłem po lodzie i wędrowałem po zamarzniętym Bajkale. Chwytałem w kadrze tajemnicze, magiczne światy – dzieła sztuki. Ulotne, zmienne i chwilowe.Piotr Malczewski

Bajkał jest najstarszym słodkowodnym jeziorem świata. Jego wiek ocenia się na około 25-30 mln lat. Położony jest w południowej Syberii, w Obwodzie Irkuckim (obszar ok. 2,5 razy większy niż Polska) i w Republice Buriacji, niedaleko od granicy z Mongolią. To zaskakujące miejsce z ogromnym ładunkiem energii, historii, endemicznej przyrody, piękna i śmierci. Najgłębszy słodkowodny zbiornik wody świata (1637 m), w którym do samego dna występuje życie. Imponująca linia brzegowa liczy ok. 2100 km. Aby obejść Bajkał trzeba ok. 4,5 miesiąca. Duża część brzegów Bajkału to góry wznoszące się stromo z lustra wody nieraz na wysokość 2000 m. Brzeg jeziora usiany jest kamieniami w różnych barwach: białymi, szarymi, czarnymi, zielonymi czy pokrytymi pięknymi intensywnymi porostami w żółciach, pomarańczach i zieleniach. Porosty połączone ze strukturą kamieni przypominają mapy. Bajkał wgryza się w brzeg, podmywa, wyrywa głazy i drzewa wodą i lodem, który w taflach lodu miewa wmarznięte kamienie, albo wypycha kilkutonowe głazy na ląd.

Piotr Malczewski (ur. 1972) – fotograf, podróżnik, autor albumów fotograficznych i książek, przewodnik. Studiował na ASP w Poznaniu. Dzieciństwo i młodość spędził w Augustowie, Olecku, Suwałkach i na włóczęgach po Suwalszczyźnie i Północno – wschodniej Polsce. Duch wędrowca, poszukiwacza prowadzi go w „ukryte” rejony świata, głównie na wschód i północ. Stąd podróże na Ukrainę, do Skandynawii, Tuwy (śladami F. A. Ossendowskiego), na Spitsbergen (z saniami), do Mongolii pieszo, konno i na żaglowozach. Najczęściej podróżuje nad Bajkał – na piechotę, kajakiem, z saniami. Ważne są dla niego również podróże  po północno – wschodniej Polsce. Od 1999 r. mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w najstarszym domu we wsi (po staroobrzędowcach), znajdującym się na granicy Wigierskiego Parku Narodowego.

Od 2001 r. w swoim gospodarstwie prowadzi galerię fotografii, gdzie prezentuje wystawy fotograficzne i etnograficzne, pokazy multimedialne z opowieściami. Od 2017 r. działa Muzeum Mongolii – oddzielna stała ekspozycja ze scenografią, fotografiami i eksponatami przywiezionymi z podróży. Jest współorganizatorem cyklicznych festiwali w Budzie Ruskiej: Festiwalu Podróżniczego Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie, Festiwalu Literackiego Patrząc na Wschód. Organizuje również warsztaty w Budzie Ruskiej oraz plenery i podróże w małych grupach nad Bajkał zimą.

Do tej pory ukazały się jego autorskie albumy fotograficzne i książki: Rospuda (2007), Magiczny Bajkał (2008), Wigry. Kraina Wody i Nieba (2010), United States of Beta. Poles jazz the World (wraz z płytą jazzową, 2013), Kraina Czarnej Hańczy (2016), Kamedulskie Wigry (2018) oraz książki Kolej Transsyberyjska (2020) i Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu. (2021). Więcej informacji można znaleźć na www.piotrmalczewski.com.

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury