W średniowieczu ubiór pełnił nie tylko funkcje praktyczne i estetyczne, ważne były również aspekty symboliczne poszczególnych elementów. Tematem przewodnim kwietniowego “Weekendu z historią mody” będą różnice w ubiorze różnych warstw społecznych średniowiecznego społeczeństwa. Podczas spotkania wykonamy fartuszek – niezbędny element garderoby średniowiecznych pracowników fizycznych.
23.04.2022, godz. 10.00-18.00
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71
wstęp wolny | rezerwacje miejsc (tel. 87 563 85 45), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsc zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym
Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).
Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu damskiego nakrycia głowy. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu.
Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia dziedzictwa Kulturowego SOK.
To już kolejne spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>