Zapraszamy na trzy wyjątkowe wystawy. Jubileuszowe ekspozycje z okazji 20-lecia istnienia WAJDA SCHOOL – fotograficzną i plakatów filmowych oraz plenerową ekspozycję werków Renaty Pajchel, zwanej fotosistką Andrzeja Wajdy.

18-20.08.2022
Suwałki

wstęp wolny

Film to również obraz uchwycony na fotografii, fotosie czy werku. Podczas 2. edycji Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo będziemy mieli okazję podziwiać również trzy wyjątkowe wystawy. Jubileuszowe ekspozycje z okazji 20-lecia istnienia WAJDA SCHOOL – fotograficzną i plakatów filmowych oraz plenerową ekspozycję werków Renaty Pajchel, zwanej fotosistką Andrzeja Wajdy.

Jubileuszową wystawę plakatów do filmów wyprodukowanych w Wajda School and Studio z okazji 20-lecia istnienia WAJDA SCHOOL będziemy mogli zobaczyć w Galerii Patio SOK. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 sierpnia, o godz. 17.00.

Na plenerowe wystawy fotograficzne „WERKI. WAJDA. Renata Pajchel” oraz „20 LAT WAJDA SCHOOL” zapraszamy natomiast na plac przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 sierpnia, o godz. 17.00.

W roku 2002, z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy. Obaj założyciele zaoferowali unikalne wówczas na skalę europejską programy dla profesjonalistów łączące edukację z produkcją filmową, gdzie doświadczeni twórcy filmowi pracują z uczestnikami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów – od etapu developmentu scenariuszowego, przez dokumentację, zdjęcia, produkcję, postprodukcję aż po prezentację filmu na rynku. W 2011 roku Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przyjęła nazwę Wajda School. Honorowy patronat nad Szkołą Wajdy sprawuje Europejska Akademia Filmowa. 

Kolejnym milowym krokiem w rozwoju Szkoły było powstanie Wajda Studio. Powołane w 2011 roku przez Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego studio produkcyjne, podobnie zresztą jak Wajda School, stawia na otwartą współpracę międzynarodową oraz koprodukcje. Dorobek Studia to ponad 100 wyprodukowanych filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud, dziesiątki pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, MFF w San Sebastian, MFF w Karlowych Warach, Hot Docs, IDFA czy też DOK Leipzig, a także na polskich festiwalach w Krakowie, Gdyni, Warszawie, Koszalinie.

Filmy tutaj realizowane otrzymywały zarówno statuetkę, jak i nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej, a nawet do Oscara®. Studio zostało dwukrotnie nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymało również nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za organizację programu EKRAN+ w kategorii Program Kształcenia Profesjonalnego.

Wystawa „WERKI. WAJDA. Renata Pajchel” oraz „20 LAT WAJDA SCHOOL”   jest hołdem dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie – reżysera, Andrzeja Wajdy i artystki fotografii, Renaty Pajchel.

W polskiej fotografii filmowej niepodzielnie panuje opinia, że historia zawodu fotosisty i autora werków dzieli się na dwa rozdziały: przed Renatą Pajchel i po niej. Renata Pajchel to fotograficzny autorytet i pierwsza polska autorka werków, która nie tylko wypromowała w Polsce ten lekceważony wcześniej filmowy zawód, ale również ustawiła w nim poprzeczkę bardzo wysoko, podnosząc go do rangi sztuki. 

Werk, jeśli odwołać się do fachowych definicji, to specyficzny, użytkowy i jak by się wydawało, mało artystyczny gatunek fotografii. To zdjęcie dokumentujące cały plan filmowy oraz ekipę w trakcie pracy, które, w odróżnieniu od fotosu, naśladującego ustawienie kamery, nie jest odzwierciedleniem kadru filmowego.

Najsłynniejsze zdjęcia Andrzeja Wajdy przy pracy są również jej autorstwa. Renata Pajchel rozpoczęła współpracę z Wajdą przy filmie „Wszystko na sprzedaż”. Przekonała go do siebie pewnością, z jaką broniła własnego wyboru zdjęć, które miały posłużyć jako materiał reklamowy. Nigdy później nie wątpił już w jej racje i intuicję. Współpracowali przez 30 lat przy ponad dwudziestu produkcjach, między innymi „Weselu”, „Człowieku z marmuru”, „Ziemi obiecanej”, „Dantonie”, „Biesach”, „Korczaku” czy „Katyniu”. Podczas kręcenia filmu „Panny z Wilka” artystka mówiła: „Wajda obserwując, jak ustawiam i wykonuję zdjęcie, kazał jeszcze raz kręcić scenę tak, jak ja robiłam zdjęcia. Takie sytuacje należą do rzadkości, ale przynoszą największą satysfakcję fotosiście”.

Ekspozycja przygotowana została przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt z Łodzi.


PROGRAM:

18.08.2022 (czwartek)

9.00 20 lat Wajda School. Śniadanie z dokumentem (wstęp wolny)
Kawiarnia artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71

  • projekcja filmu „Bukolika”, reż. Karol Pałka
  • projekcja filmu „Kometa”, reż. Adam Buka
  • projekcja filmu „Blisko ziemi”, reż. Paulina Sikora

17.00 ꟷ 20 lat Wajda School. Wernisaż jubileuszowej wystawy plakatów (wstęp wolny)
Patio, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

18.00 ꟷ Otwarcie festiwalu (bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasie SOK)
Sala im. A. Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

  • spotkanie z FELIKSEM FALKIEM i Andrzejem Chyrą
  • projekcja filmu „Komornik”, reż. Feliks Falk
  • projekcje nowel filmowych „Solidarność, solidarność”:
    “Krótka historia jednej tablicy”, reż. Feliks Falk
    “Człowiek z nadziei”, reż. Andrzej Wajda

21.00 ꟷ Spotkanie z Emilią Krakowską i Olgierdem Łukaszewiczem (bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasie SOK)
Sala im. A. Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

  • projekcja filmu „Brzezina”, reż. Andrzej Wajda

19.08.2022 (piątek)

9.00 ꟷ 20 lat Wajda School. Śniadanie z dokumentem (wstęp wolny)
Kawiarnia artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71

  • projekcja filmu „Między nami”, reż. Dorota Proba
  • projekcja filmu „Szklane negatywy”, reż. Jan Borowiec

11.00 ꟷ Projekcje filmów konkursowych (wstęp wolny)
Sala im. A. Wajdy, Sala Kameralna, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

17.00 ꟷ WERKI. WAJDA. Renata Pajchel i 20 lat Wajda School (wstęp wolny)
wernisaż wystaw plenerowych 
ul. Andrzeja Wajdy

19.00  Spotkanie z Jerzym  Stuhrem (bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasie SOK)
Sala im. A. Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

  • projekcja filmu „Wodzirej”, reż. Feliks Falk

21.00 ꟷ Wajda komediowy. Kino plenerowe (wstęp wolny)
Bulwary nad Czarną Hańczą

  • projekcja filmu „Polowanie na muchy”, reż. Andrzej Wajda
  • projekcja filmu „Przekładaniec”, reż. Andrzej Wajda

20.08.2022 (sobota)

9.00 20 lat Wajda School. Śniadanie z dokumentem (wstęp wolny)

  • projekcja filmu „Symfonia Fabryki Ursus”, reż. Jaśmina Wójcik
    Kawiarnia artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71

10.00 Feliks Falk. Spotkanie autorskie wokół książki „Wodzirej i inni. Rozmowa z samym sobą” (wstęp wolny)
Kawiarnia artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71

15.30 Andrzej Wajda. Animacje familijne śladami reżysera (wstęp wolny)

dom Andrzeja Wajdy, ul. Wojska Polskiego 27

17.00 ꟷ Gala Finałowa (bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasie SOK)
Sala im. A. Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

  • wręczenie nagród i projekcje filmów laureatów
  • koncert Marysi Sadowskiej
  • projekcja filmu: „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski

Prowadzenie spotkań z gośćmi – Łukasz Maciejewski
Prowadzenie śniadań z dokumentem – Ajka Tarasow

 


Organizatorami Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo są Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzej Pągowski i partnerstwie z Wajda School oraz Fundacją Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód.

Sponsorzy: Bank BNP Paribas i ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałk.

Partner: Województwo Podlaskie, Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP3 Białystok, Radio Nowy Świat, ChilliZET, Radio 5, Miesięcznik Kino, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Dwutygodnik Suwalski oraz portale Niebywałe Suwałki, Suwałki24.pl, Suwałki.info i Kurier Suwalski.