To już 16. sezon Filharmonii Suwałk, w której Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza występuje z uznanymi polskimi wirtuozami i postaciami sceny muzyki poważnej. Inauguracja sezonu będzie okazją do zachwycenia się utworami Fryderyka Chopina w wykonaniu utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej pianistki Aleksandry Świgut.

9.09.2022, godz. 19.00
Sala im. Andrzeja Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 40 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%
zamów transport door-to-door >>

To już 16. sezon Filharmonii Suwałk, w której Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza występuje z uznanymi wirtuozami i postaciami polskiej muzyki poważnej. Inauguracja sezonu będzie okazją do zachwycenia się utworami Fryderyka Chopina w wykonaniu utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej pianistki Aleksandry Świgut.

Aleksandra Świgut – pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Wykonawstwo na fortepianach historycznych jest ważnym nurtem działalności koncertowej pianistki. Zdolność poruszania się w różnych tradycjach wykonawczych czyni ją artystką wszechstronną i niezamykającą się na jednym nurcie wykonawczym. Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie i uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Zdobyła II nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych dla młodych muzyków w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in.: Chopin i Jego Europa, Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim, Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Midis-Minimes w Brukseli. Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami: Helsingborg Symphony Orchestra, Orkiestrą XVIII wieku, AUKSO, Sinfonietta Cracovia, orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej i Filharmonii Bałtyckiej, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami: Markiem Mosiem, Johannesem Gustavssonem, Basemem Akiki, Grzegorzem Nowakiem, Pawłem Przytockim, Rubenem Silvą, Tadeuszem Wojciechowskim, Jurkiem Dybałem. Koncertuje również jako kameralistka. W 2014 roku wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna, wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje także z siostrą, skrzypaczką Agnieszką Świgut. Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003-2010), który aktualnie wspiera jej działalność pedagogiczną. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodych Naukowców oraz Stypendium Młoda Polska. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Aleksandra Świgut jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.