Urząd Miejski w Suwałkach ogłosił właśnie przetarg na prace remontowe elewacji I Liceom Ogólnokształcącego. Budynek zostanie odremontow...

 • Aktualności

  Profilaktycy z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach prowadzą zajęcia w ramach „Bezpiecznych ferii”. Wspólnie z przedstawicielami innych instytucji odwiedzają uczniów na terenie miasta i powiatu suwalskiego. Podczas spotkań rozmawiają o bezpiecznym i odpowiedzialnym wypoczynku w okresie ferii zimowych.

 • Wójt Gminy Suwałki wraz z Przewodniczącym Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach zwracają się z prośbą o wsparcie X Edycji Balu Charytatywnego.
  X edycja Balu Charytatywnego
 • Aktualności

  Mieszkańcy Gdyni, wczoraj wieczorem, uniemożliwili dalszą jazdę samochodem nietrzeźwemu kierowcy. 58-letni kierujący został przekazany policjantom. Okazało się, że miał 2,2 promila alkoholu w organizmie. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

 • Aktualności

  Na terenie naszego województwa policjanci prowadzą dzisiaj wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, podczas których zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Apelujemy do wszystkich uczestników o rozsądek i rozwagę. Zachęcamy pieszych i rowerzystów do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach.

 • Spotkania i warsztaty

  „NOSZENIE JEST PIĘKNE!” – spotkania i warsztaty dla rodziców i dzieci (do 6 lat) w bibliotece 23-31 stycznia 2020.

  Konkurs recytatorski

  Konkurs Recytatorski im. Wacława Klejmonta „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”

  Potocznie nazywa się je paleciakami i wydawać, by się mogło, że są to tanie i mało użyteczne palety po nazwie sugerując, ale jednak nie. Paleciak, bowiem to kolokwialne określenie także dla wózka paletowego. Ten, szczególnie wózek paletowy z wagą, jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych podstawowych sprzętów dla powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych. W większości przypadków taką podstawę stanowi wózek paletowy ręczny, w warsztatach i na budowach z kolei żuraw warsztatowy, a w dużych halach produkcyjnych i magazynach wózek elektryczny.

  Dlaczego paleciaki pozostają w branży na topie?

  Z kilku podstawowych powodów. Po pierwsze wózek paletowy jest tańszy i to znacznie od wózka elektrycznego czy sztaplarki. Po drugie, różnorodność oraz możliwość dopasowania parametrów i specyfikacji paleciaka z wagą ułatwia jego dopasowanie do własnych potrzeb oraz powierzchni, jaką dysponujemy. Wózki elektryczne najczęściej są dużych gabarytów, ponieważ potrzebują skomplikowanych mechanizmów. W przypadku wielu wózków paletowych nie musimy się o to martwić, gdyż są małe i mobilne, np. wózek do beczek czy wózek schodowy. Paleciaki to rodzaj wózków magazynowych, które znacznie łatwiej wymienić, naprawić i jednocześnie utrzymać w stanie sprawności.

  Paleciaki - idealne dla każdej firmy

  Wózek idealny dla każdego?

  Wózek paleciak jest wciąż wykorzystywany najchętniej w przemyśle, halach produkcyjnych, magazynach, a nawet w branży spożywczej. Spotkamy go także w towarzystwie żurawia warsztatowego i podnośników nożycowych w takich miejscach, jak warsztaty czy punkty wulkanizacyjne. Najczęściej będą to wózki z wagą do palet, ale modele bez wag można także łatwo nabyć i dodatkowo za niższą cenę. Wózki ręczne będą idealne tam, gdzie zachodzi konieczność transportu towaru, ale przestrzeń nie zapewnia duże manewrowości. Raczej takie wózki sprawdzą się przy średnio ciężkich ładunkach (do 2,5 tony), gdyż cięższe będą wymagały paleciaków ręcznych na specjalne zamówienie z większym obciążeniem. Takie wózki można zamówić na przykład od firmy Silverstone Polska. Firma zajmuje się dystrybucją sprzętu transportowego i magazynowego - wózki, szafy na narzędzia, akcesoria, części wymienne i wiele więcej.

  Specyfikacje wózków

  Wózki platformowe mają różne parametry i specyfikacje, mogą różnić długością wideł, udźwigiem maksymalnym, szerokością, uniesieniem, a nawet rolkami transportowymi do maszyn. Wybór zależy od tego, czego najbardziej potrzebujemy. Jeżeli chodzi o ciężar to powinniśmy wybrać wózek większego formatu  z udźwigiem do 2 500 kg lub większym. Jeżeli chodzi o uniesienie to najlepsze będą do tego sztaplarki lub podnośnik nożycowy. Mogą osiągać nawet 1,6 m wysokości. Jeżeli z kolei mamy do czynienia z niewymiarowymi paletami czy towarami (np. meble czy blachy) to najlepiej zamówić wózek o długich widłach. Przy specjalnie obniżonych paletach (np. europalety z rynku amerykańskiego) - wózek o obniżonym progu.

  Malarstwo Wiesława Prędysia w Galerii Jednego Obrazu

  Nowy rok w Galerii Jednego Obrazu zaczynamy od wystawy prac artysty, który odcisnął głębokie piętno na środowisku suwalskich artystów z pogranicza teatru, plastyki i performansu.  Galeria Jednego Obrazu plac J. Piłsudskiego wstęp wolny | wystawa prezentowana od 15.01.2020 do 15.02.2020

  Za dwa tygodnie, od 3 lutego 2020r., zajdą zmiany w rozkładzie jazdy suwalskich autobusów Komunikacji Miejskiej. O szczegółach Darius...

  W czwartek (2 stycznia) o godz. 9.35  na świat przyszła Hania Milewska.  To pierwsze dziecko urodzone w Suwałkach w 2020 roku. Z uwagi na...

 • Aktualności

  Zuchy spędzające swój wolny czas na zimowisku odwiedziły policjantów w Posterunku Policji w Filipowie. Mali Goście uczestniczyli pogadance dotyczącej bezpieczeństwa i zwiedzili jednostkę.

 • 20 stycznia 2020 r. w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach odbyła się odprawa służbowa, podsumowująca roczną pracę suwalskich policjantów.
  Podsumowanie 2019 roku przez suwalskich policjantów

  Co robić w sytuacji, gdy nadmiar wilgoci atakuje nasz dom?

  Gdy zaobserwujemy problem wilgoci w domu, warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Samodzielne starania rzadko kiedy przynoszą oczekiwane efekty, dlatego też, warto postawić na profesjonalną pomoc. Kompleksowe osuszanie ścian wewnętrznych zrealizowane przez doświadczoną firmę pozwala skutecznie pozbyć się problemu, a także zapobiec jego nawrotom. Jeśli zależy Ci na długotrwałych efektach, pomoc ze strony specjalistów jest jak najbardziej wskazana.

  Osuszanie mieszkania krok po kroku

  Na początek warto opisać pełną procedurę. Pierwszym krokiem jest identyfikacja wszystkich przyczyn nadmiernej wilgoci. Czasami, powody są oczywiste, np. zalanie przez sąsiada lub podmycie na skutek intensywnych opadów deszczu czy roztopów śniegu. Niemniej jednak, wyróżniamy również czynniki, które trudniej namierzyć bez odpowiedniego sprzętu. Warto zdecydować się na profesjonalny pomiar szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także sprawdzenie wentylacji. Nadmierna wilgoć w domu może mieć wiele wspólnego z nieszczelnym dachem lub nieprawidłowym ociepleniem.

  Po rozszerzonej diagnostyce należy wyeliminować wszystkie usterki oraz zagrożenia, które mogłyby doprowadzić do problemu wilgoci w przyszłości. Wówczas możemy przejść do trzeciego kroku, którym jest dokładne osuszanie mieszkania po zalaniu. W tym celu potrzebne są nowoczesne osuszacze, które docierają w najtrudniej dostępne miejsca. Wieńczącym działaniem powinno być odgrzybianie oraz ozonowanie. W ten sposób pozbędziemy się niebezpiecznych drobnoustrojów, a także nieprzyjemnego zapachu, który pojawił się wraz z nadmiarem wody.

  Samodzielnie czy z pomocą profesjonalnej ekipy?

  Biorąc pod uwagę specyfikę wszystkich prac, nie będziemy w stanie samodzielnie zrobić wszystkiego. Specjalistyczny sprzęt jest potrzebny zarówno przy diagnostyce, naprawie usterek, jak również osuszaniu i odgrzybianiu mieszkania. Oczywiście część prac możemy wykonać samodzielnie, niemniej jednak, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą. Aby osuszanie ścian wewnętrznych przeniosło oczekiwany efekt, potrzebna jest wiedza, doświadczenie oraz zaawansowany sprzęt.

  W jaki sposób uzyskać trwałe rezultaty?

  Wilgoć to uciążliwy problem, który lubi powracać. Dlatego też, kluczem do sukcesu jest precyzja na każdym etapie wykonywanych prac. Ważne jest precyzyjne ustalenie przyczyn problemu oraz potencjalnych zagrożeń, dokładne usunięcie tych mankamentów, a także staranne usuwanie wilgoci, która zgromadziła się w naszym domu. Tylko w ten sposób można przywrócić oczekiwane warunki mieszkaniowe i zapobiec problemom w przyszłości.

  Ile kosztuje profesjonalne osuszanie ścian?

  To zależy od zakresu przeprowadzonych prac oraz czasu, jaki trzeba było poświęcić. W zdecydowanej większości przypadków, procedura trwa kilka dni. W przypadku skrajnych wypadków, proces może trwać nawet kilka tygodni. Niezależnie od kosztów, musimy pamiętać, że kompleksowe osuszanie ścian wewnętrznych jest absolutnie niezbędne, jeśli chcemy zapewnić domownikom odpowiedni poziom komfortu oraz bezpieczeństwa.

 • Aktualności

  Suwalscy policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych, zorganizowali stoisko profilaktyczne przy dworcu PKP. Rozmawiali z dziećmi i ich rodzicami na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego wypoczynku w okresie ferii zimowych.

 • Aktualności

  Suwalscy policjanci podsumowali miniony rok pracy i określili cele do realizacji w 2020 roku. W odprawie służbowej uczestniczyli również Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Jarosław Zieliński, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz, Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz Starosta Suwalski Witold Kowalewski.

 • Monika Bogdanowicz i największe przeboje gwiazd piosenki

  Utalentowana Monika Bogdanowicz od kilku lat czaruje głosem nie tylko suwalską publiczność. Podczas koncertu w SOK w ramach Zimowej Akademii Artystycznej usłyszymy w jej wykonaniu hity wielkich gwiazd światowej estrady. Wstęp wolny! Piątek, 24.01.2020, godz. 17:00 Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

  Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Suwałkach informuje, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił n...

  W niedzielę (19 stycznia) dzieci objęte wsparciem parafii pw. Kazimierza Królewicza w Suwałkach, jej proboszcza ks. Lecha Łuby oraz Akcji K...

  Miasto Suwałki w tegorocznym budżecie zaplanowało inwestycję polegającą na budowie parkingu przy nowo wybudowanym żłobku miejskim przy ul. Ko?...

  Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

  Więcej „III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch)”