Ekologiczne nawierzchnie w przestrzeni miejskiej czym są i dlaczego warto je stosować?

Miasto bez zieleni nie tylko wygląda smutno, ale i boryka się wieloma problemami, jak wysokie zanieczyszczenie powietrza, hałas, smog czy przegrzanie. Zieleń miejska ma wpływ na wszystkie te aspekty, dlatego ujmowanie jej przy planach budowlanych jest kluczowe dla komfortu i zdrowia mieszkańców. Jednym ze sposobów na stworzenie większych przestrzeni zielonych są ekologiczne nawierzchnie, jakie można stosować nawet w ramach dróg dojazdowych czy parkingów.
Ekologiczne nawierzchnie co to takiego?
Ekologiczne nawierzchnie to specjalne, wodoprzepuszczalne podłoże, wykonane wyłącznie z bezpiecznych i naturalnych składników. Dostępne są w dwóch opcjach: mineralnej oraz wzmocnionej trawiastej. Odznaczają się przede wszystkim bardzo dużą trwałością dzięki zastosowaniu specjalnych, wielowarstwowych systemów, są odporne na zniszczenia i przeciążenia, nie tworzą się również na nich koleiny. Z tego względu mogą być wykorzystywane nawet jako drogi dojazdowe czy pożarowe oraz znajdują wiele innych zastosowań w przestrzeni miejskiej.
Wykorzystanie ekologicznych nawierzchni przynosi wiele korzyści, zarówno dla estetyki miasta, jak i panującego w nim klimatu. Bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi podłoże stanowi rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i wysoce funkcjonalne, rozwiązujące wiele problemów, z którymi borykają się współczesne miasta. Można stosować je w ramach dróg komunikacyjnych dla pieszych, dróg rowerowych czy parkingów dotyczy to zarówno ekologicznych nawierzchni mineralnych, jak i wzmocnionych nawierzchni trawiastych. Są idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych osiedli, gdzie liczy się nie tylko estetyka choć i ją zapewniają ale również odpowiednia równowaga pomiędzy zabudowaniami a zielenią, wpływająca na zdrowie mieszkańców.
Jakie zastosowania znajdują ekologiczne nawierzchnie w miastach?
Ekologiczne nawierzchnie, dzięki swojej wytrzymałości i pozostałym zaletom, doskonale sprawdzają się w przestrzeni miejskiej. Stanowią nie tylko estetyczne dopełnienie zieleni miejskiej, ale przede wszystkim funkcjonalne powierzchnie, służące do przemieszczania się lub wypoczynku. Można je zastosować jako:
- ciągi komunikacyjne dla pieszych i rowerzystów,
- drogi dojazdowe dla samochodów osobowych i ciężarowych, drogi pożarowe,
- nawierzchnię boisk i pól golfowych,
- użytkowe trawniki pod domami jedno i wielorodzinnymi,
- parki, tereny rekreacyjne,
- pobocza dróg,
- parkingi okazjonalne,
- lotniska (zarówno pasy startowe, jak i lądowiska dla samolotów i helikopterów),
- skarpy i nasypy (jako ich wzmocnienie).
Nawierzchnie tego typu można stosować zarówno na gruncie, jak i dachach oraz stropodachach, co daje duże możliwości przy projektowaniu przestrzeni miejskiej.
Największe zalety zastosowania nawierzchni ekologicznych
Nawierzchnie ekologiczne, zarówno w formie nawierzchni mineralnych, jak i wzmocnionych nawierzchni trawiastych, posiadają wiele zalet. Ich zastosowanie znacznie wpływa na różne aspekty funkcjonowania miasta i sprawia, że jest ono o wiele bardziej przyjazne dla człowieka oraz dla natury. Do najważniejszych korzyści, płynących z wykorzystania tego typu rozwiązania w przestrzeni miejskiej, należą:
- Bezpieczeństwo są to w pełni bezpieczne dla środowiska, ludzi i zwierząt nawierzchnie, które nie zanieczyszczają wód gruntowych. Mogą być stosowane w dowolnym miejscu zarówno przy drogach, jak i przy budynkach mieszkalnych.
- Wytrzymałość ekologiczne nawierzchnie są odporne na zniszczenia dzięki specjalnym warstwom wzmacniającym, znajdującym się pod wierzchnią warstwą. Dzięki wzmocnieniu mogą służyć nie tylko za murawę na boiskach czy w parkach, ale także jako drogi dojazdowe i pożarowe dla ciężkich samochodów. Nie tworzą się w nich koleiny, nawet przy niesprzyjającej pogodzie.
- Wodoprzepuszczalność dużym problemem w przestrzeni miejskiej jest odpowiednie odprowadzanie wody bardzo często chodniki i drogi zostają zalane podczas gwałtownych deszczy. Przepuszczalne nawierzchnie ekologiczne doskonale radzą sobie z tym problemem, likwidując problem zalewania ciągów komunikacyjnych czy dróg dojazdowych.
Nawierzchnie ekologiczne pozwalają na stworzenie doskonałych warunków w przestrzeni miejskiej, a przy tym są w pełni bezpieczne dla środowiska. Stanowią więc element, który warto ująć nie tylko na nowoczesnych osiedlach, ale i jako udoskonalenie istniejącej infrastruktury.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski