Echo serca dlaczego warto je wykonać?

3 min czytania
Echo serca  dlaczego warto je wykonać?

Ludzkie serce jest narządem fundamentalnym, a wszelkie problemy związane z jego pracą, mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia każdego z nas. Dlatego też tak istotna jest profilaktyka i badanie stanu mięśnia sercowego, które nie jest inwazyjne i nie wpływa na komfort Pacjenta. Echo serca, bo tak nazywa się to badanie, pomoże Ci w zdiagnozowaniu wad mięśnia sercowego i pozwoli Ci rozpocząć leczenie. A w konsekwencji zawalczyć o swoje zdrowie.

Czym jest echo serca?

Echo serca, nazywane również echokardiografią, to badanie, mające na celu dokładne ocenienie i sprawdzenie działania zastawek mięśnia sercowego, pomiary wielkości i kurczliwości serca, a także zdiagnozowanie jego nowotworu czy różnego rodzaju wad. Jest to więc badanie niezwykle istotne, które pozwoli Ci wykryć wszelkie nieprawidłowości, związane z pracą serca. Jest przy tym bezpieczne dla zdrowia, ponieważ jako badanie nieinwazyjne nie wywołuje jakiegokolwiek dyskomfortu. Co więcej nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, co z całą pewnością będzie niezwykle korzystne dla każdego Pacjenta, mogącego po badaniu wrócić do swoich codziennych zajęć.

Echo serca, oferowane w Warszawie, nie kosztuje wiele, bo 150 złotych, a może uratować życie. Zgłoszenie się na nie jest więc obowiązkiem nie tylko w sytuacji, gdy dostrzeżesz jakiekolwiek nieprawidłowości związane z pracą mięśnia sercowego.

Jak wygląda echo serca?

Sam zabieg jest bardzo nieskomplikowany i przebiega naprawdę szybko, dzięki czemu nie musisz obawiać się go w żaden możliwy sposób. Pacjent, pojawiający się na badaniu, musi jedynie rozebrać się od pasa w górę, a następnie położyć na kozetce. Lekarz przykłada do klatki piersiowej specjalne urządzenie (ultrasonograf) i sprawdza, jak wygląda praca serca. Trwa to maksymalnie 30 minut i jest całkowicie bezbolesne. Rzadko zdarza się sytuacja, w której obraz serca jest niewyraźny wtedy niezbędne jest użycie kontrastu , a więc specjalistycznego środka, wstrzykiwanego do żyły pacjenta. Jeszcze rzadziej wykonywane jest badanie przezprzełykowe gdy obraz wciąż jest zbyt mało wyraźny albo, gdy niezbędne jest zdiagnozowanie konkretnych chorób. Oczywiście przy takim badaniu dochodzi do znieczulenia miejscowego, a niekiedy nawet ogólnego najczęściej w przypadku badania najmłodszych.

Kiedy należy zdecydować się na echo serca?

Echo serca, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, może przeprowadzić każdy, chcący zadbać o stan i pracę swojego serca. Oczywiście najczęściej na przeprowadzenie badania decydują się osoby, które zauważyły pewne nieprawidłowości w zakresie pracy serca, a jeszcze częściej zalecane jest ono w przypadku podejrzenia większych problemów, takich jak:

  • zawał serca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • zapalenie mięśnia sercowego lub wsierdzia,
  • choroba zakrzepowo-zatorowa.

Wykonanie echa serca jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala nie tylko wykryć wadę czy chorobę serca, ale również jego przyczynę. To z kolei umożliwia lekarzowi dobranie odpowiedniej metody leczenia , co z kolei może przyczynić się do wyzdrowienia, a nawet uratowania życia Pacjenta. Jeżeli więc myślisz, że z Twoim sercem dzieje się coś niewłaściwego skonsultuj się z lekarzem i udaj się na echo serca. Pamiętaj, że problemów z mięśniem sercowym i układem krążenia absolutnie nie wolno lekceważyć!

Choroby serca jak ich uniknąć?

Oczywiście nie zawsze mamy możliwość uniknięcia problemów z mięśniem sercowym wynikać to może z wrodzonych wad, których nie da się uniknąć. Jednak w wielu przypadkach to styl życia determinuje to, w jakim stanie znajduje się serce. Zasiedziały tryb życia, palenie papierosów i picie alkoholu, niezdrowe odżywianie, a w konsekwencji podwyższony cholesterol wszystko to sprawia, że mogą pojawić się choroby oraz problemy, których można było uniknąć. Jeżeli więc chcesz zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów, dbaj o swoje serce na co dzień prowadząc zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

suwalkinews_kf