Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Na pierwszy rzut oka, wybór odpowiedniej firmy sprzątającej nie wydaje się niczym skomplikowanym. Wciąż rośnie liczba ofert z zakresu usługi sprzątania, natomiast nieco gorzej jest, jeżeli chodzi o wysoką jakość i standard tych świadczeń. Warto dowiedzieć się, co świadczy o profesjonalizmie firm tego typu oraz czy niezbędne jest spisywanie umowy.

Jeśli zajrzymy do Internetu zauważymy, że w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Kraków, czy też Łódź usługi sprzątające są oferowane przez dziesiątki różnych firm. Z pewnością nie możemy wybierać na „chybił trafił”. Powinniśmy do tej kwestii podejść poważnie, gdyż od czystości naszego biura, zależy w dużej mierze nasz wizerunek.

Niski koszt usługi, a profesjonalizm

Jako, że w naszym kraju jest dość niska bariera wejścia na rynek – firm, które zajmują się sprzątaniem biur, domów hal i wielu innych, z roku na rok stale przybywa. Badania rynkowe wykazują, że w samej Warszawie i to każdego roku, odnotowuje się rejestrację aż kilku tysięcy nowych podmiotów, obracających się w branży sprzątającej.

Faktem jest też to, że po pierwszych dwóch latach funkcjonowania, większość tych firm niestety upada, a co za tym idzie spora część z nich nie może pochwalić się dużym doświadczeniem. W związku z tym, ciężko oczekiwać, aby każda firma świadcząca usługi sprzątania w Łodzi i w innych dużych miastach, była podwykonawcą godnym zaufania.

Nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że tylko i wyłącznie cena, świadczy o profesjonalnym podejściu do usługodawcy. Koszty są jak wiadomo dość istotnym kryterium, natomiast jeżeli decydujemy się na skrajnie tanie oferty, nie oczekujmy specjalistycznej obsługi oraz zastosowania narzędzi oraz środków chemicznych najwyższej jakości.

Dobra firma sprzątająca, pochwali się referencjami

Można wyłonić kilka najważniejszych aspektów, które powinny mieć decydujący wpływ na to, czy nawiązanie współpracy z konkretną firmą sprzątającą, jest aby na pewno dobrym pomysłem. Stąd już na samym początku, możemy dokonać pewnej weryfikacji, która zazwyczaj ma miejsce podczas wstępnych oględzin nieruchomości. Jeżeli firma, w ogóle nie podejmie się oceny warunków danego obiektu, którym ma się zająć, ciężko spodziewać się, że pracownicy będą dokładnie przygotowani do panujących tam indywidualnych warunków i wykorzystają odpowiednie środki czyszczące, narzędzia oraz metody.

Problem ten nie występuje, jeżeli mamy do czynienia z powierzchniami mieszkalnymi nieco mniejszych rozmiarów. Jeżeli jednak chodzi o hale produkcyjne, rozbudowane kompleksy usługowe i inne tego typu obiekty, wymagane jest odpowiednie podejście i zaplanowanie regularnej konserwacji, mając na uwadze pewnie istotne względy.

Zleceniodawca może oczekiwać od firmy sprzątającej ukazania pewnych dokumentów, takich jak m.in.:

  • Wszelkiego rodzaju dokumenty referencyjne, zawierające opinie od poprzednich i aktualnych klientów,
  • polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej,
  • różnego rodzaju certyfikaty, które potwierdzają wszelkie praktyczne kompetencje oraz odbycie szkoleń we własnym zakresie,
  • dokładny wykaz pracowników, wraz z wyszczególnieniem ich doświadczenia zawodowego oraz posiadanych kompetencji.

Umowa – istotne zabezpieczenie zarówno dla zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy

Jeżeli mamy do czynienia z firmą, która wyraźnie unika podpisania umowy, jest to dla nas wystarczający sygnał, aby nie korzystać z jej usług. To działa również w drugą stronę. Prowadzenie dokumentacji, to gwarancja bezpieczeństwa dla zleceniobiorcy i zleceniodawcy. Umowa tego typu, powinna regulować pewne kwestie. Stosowne minimum, to zawarcie w niej:

  • Bardzo szczegółowego harmonogramu, według którego mają funkcjonować pracownicy,
  • wcześniej ustalonego kosztorysu świadczenia usługi,
  • pełny spis członków zespołu sprzątającego oraz sprzętu (Szczególnie kiedy firma korzysta z narzędzi właściciela nieruchomości),
  • prawne upoważnienia do użytkowania, sprzątania danych pomieszczeń, kiedy właściciel jest w nich nieobecny.

Kiedy wybieramy usługi sprzątające w Łodzi i w każdym innym mieście – umowa jest konieczna?