Znany wszystkim leasing, jest bardzo powszechną metodą finansowania wszelkiego sprzętu, maszyn i pojazdów, stosowaną przed przedsiębiorców. Dzięki niemu, możliwe jest uzyskanie dostępu do tego, co pozwala firmie funkcjonować, przy czym przedsiębiorca nie jest pociągany do zapłaty wysokiego podatku. Jak to wygląda dokładnie i kiedy opłaca się zdecydować na takie wyjście?

W wypadku pojazdów, leasing jawi się jako wynajem długoterminowy samochodów. Auto, będące przedmiotem owego leasingu, które zostaje oddane w ręce przedsiębiorcy, nadal jest własnością firmy, która świadczy usługę. W momencie, kiedy umowa dobiega końca, istnieje możliwość wykupu pojazdu, płacąc część jego wartości, która najczęściej określana jest z góry. Jeżeli zatem, zawsze pragnęliśmy być posiadaczami np. Audi a6 leasing w Arval będzie świetnym rozwiązaniem. Mimo, że w większości przypadków przedmiotem leasingu są samochody, często zdarza się, że są to też różnego rodzaju maszyny i urządzenia – chociażby sprzęt komputerowy, a nawet i nieruchomości.

Dwie formy leasingu

Jako najbardziej powszechna forma wynajmu tego typu, jawi się tzw. leasing operacyjny. Wówczas, koszt uzyskania przychodu jest równy całości leasingowej raty. Co jednak warto podkreślić, leasingobiorca nie amortyzuje przedmiotu leasingu.

Przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają też z formy finansowej. Jest to sytuacja, w której wyłącznie część odsetkowa raty, zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodu. Wygląda to bardzo podobnie, jak w wypadku kredytu. Majątek firmy jest przez przedsiębiorcę powiększany, przy czym istnieje możliwość amortyzacji przedmiotu leasingu.

Jakie można wyłonić korzyści?

Leasing to bardzo opłacalne wyjście (lepsze niż kredyt), mające wielu plusów. Inaczej niż w wypadku pożyczek bankowych, leasing dostępny będzie prawie dla każdej firmy. Możliwy jest nawet na początku jej działalności, jednak dłuższy staż przedsiębiorstwa, wpływa na atrakcyjność warunków oferty.

Wystarczy zgodność wymaganych formalność, aby go otrzymać. Niekiedy będą to wyciągi z konta, lub dane z Księgi Przychodów i Rozchodów. Cały proces trwa tylko kilka dni, a decyzja o przyznaniu leasingu podejmowana jest niezwłocznie.

Opcja o wiele tańsza od kredytu, przy minimalnym wykorzystaniu własnych środków. Wszystko można łatwo wyliczyć, dzięki dostępnym w sieci kalkulatorom leasingowym. Kiedy przedmiotem leasingu jest pojazd, stajemy się posiadaczami gotowego do jazdy, zarejestrowanego i ubezpieczonego samochodu.

Korzyści w związku z podatkami

W wypadku leasingu, należy wspomnieć o pojęciu tarczy podatkowej. Dzięki niej, podatki przedsiębiorcy mogą być znacząco obniżone. Decydując się na leasing operacyjny, istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od:

- sumy, za którą samochód będzie wykupiony, kiedy umowa dobiegnie końca,

- wszystkich leasingowych rat,

- wszelkich opłat, które dotyczą leasingu (nawet wpłaty inicjującej),

W finansowym leasingu, VAT odlicza się jednorazowo, od pełnej wartości danego przedmiotu. W wypadku operacyjnego, nie ma limitu amortyzacji pojazdu. W związku z tym, jest do świetne wyjście dla finansowania drogich aut.

Coraz większą popularnością cieszy się też leasing dla osób prywatnych, po którym również można zdecydować się na wykupienie samochodu. Po odczekaniu półrocznego okresu, można zdecydować się na sprzedaż auta, bez opłacania podatków dodatkowych podatków, w tym VAT.