Białe i zdrowe zęby są wizytówką każdego człowieka. Odpowiednia higiena jamy ustnej i zdrowe zęby wpływają na zdrowie całego organizmu. Dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom, jak również wykwalifikowanym specjalistom, każdy człowiek może w kompleksowy sposób zadbać o swoje zęby. Wiele nowoczesnych i profesjonalnych zabiegów oferuje stomatologia. Warszawa jest miastem na terenie którego prowadzone są renomowane kliniki stomatologiczne, które świadczą swoje usługi w zakresie ortodoncji. W przypadku krzywych lub nierównych zębów, jak również diastemy niezbędny będzie odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny. Gumki można dobierać w zależności od upodobań estetycznych pacjenta. Jednak, aby zęby wyglądały estetycznie powinny być przede wszystkim zdrowe. Pacjent powinien regularnie odwiedzać dentystę, który sprawdzi stan uzębienia. W razie problemów z próchnicą zaproponuje odpowiednie leczenie. Stomatologia zachowawcza specjalizuje się w leczeniu próchnicy zębów jak również w leczeniu kanałowym lub odbudowie uszkodzonych tkanek zęba materiałem kompozytowym. 

Stomatologia zachowawcza

Próchnica - objawy, leczenie, przeciwdziałanie

Próchnica może się pojawić u każdego człowieka bez względu na jego wiek, dlatego ważne jest to by już od najmłodszych lat dzieci umiały zadbać w odpowiedni sposób o jamę ustną. Bardzo istotne jest regularne szczotkowanie zębów, używanie dobrej jakości pasty, płynów do higieny jamy ustnej, jak i nici dentystycznych. Próchnica wywoływana jest przez bakterie przebywających w płytce nazębnej. Nie zawsze w początkowym stadium pacjent zauważy objawy próchnicy. Jednak w momencie, kiedy na powierzchni zęba pojawia się ciemna warstwa i powstaje ubytek, należy poddać się leczeniu. Jednym z objawów jest ból zęba jak również nadwrażliwość zębów podczas spożywania zimnych lub kwaśnych pokarmów. Na zębie mogą pojawić się również przebarwienia i ciemne plamy. Jeżeli próchnica nie jest zaawansowana można używać specjalnych preparatów zawierających fluor, który przyczyni się do naprawy szkliwa. W momencie kiedy mamy do czynienia z zaawansowaną próchnicą niezbędne będzie leczenie kanałowe. W dzisiejszych czasach nie należy obawiać się leczenia kanałowego, ponieważ nie wiąże się ono z bólem i dyskomfortem dla pacjenta. Jest ono wykonywane w znieczuleniu jak również może być wykonane pod narkozą. Obie metody są bezpieczne i gwarantuję bezbolesne leczenie dla każdego pacjenta. 

Aby uniknąć problemów z próchnicą należy:

- używać past z wysoką zawartością fluoru,

- wykonywać regularne wizyty kontrolne u lekarza,

- dbać o higienę jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów używanie, płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej,

- wykonywać profesjonalne zabiegi u lekarza dentysty takie jak skaling i piaskowanie czy fluoryzacja,

- pamiętać o odpowiednim oczyszczaniu języka podczas szczotkowania zębów,

- dbać o zdrową zbilansowaną dietę, ograniczyć spożywanie cukru i węglowodanów, które przyczyniają się do pogłębienia problemów z próchnicą.

Jeżeli pacjent posiada zdrowe zęby może poddać się takim zabiegom jak wybielanie nakładkowe lub założyć aparat prostujący zęby. Gumki w różnych kolorach pacjent może dobierać w zależności od samopoczucia lub dobrać do koloru swojej garderoby.