SOK Suwałki: Miałem wielkie szczęście. Rzecz o Andrzeju Wajdzie otworzy Pegaza

3 min czytania

**Tegoroczne “Złote Podkowy Pegaza” zainauguruje spektakl o wielkim polskim reżyserze, jego filmach i najnowszej historii Polski. Grający tytułową rolę Wojciech Gałziński przypomni zmarłego przed trzema laty pochodzącego z Suwałk Andrzeja Wajdę, którego życiorys był zrośnięty z polską historią, a on, jak nikt inny, z ogromną pasją przedstawiał ją w swoich filmach.
**

Poniedziałek, 2.12.2019, godz. 19.00**

Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
**

**wstęp wolny | wejściówki do odbioru w kasie SOK
****_________________________________________

spektakl towarzyszy XVI Międzynarodowym Spotkaniom z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza »_**

“Gdybym ja miał zrobić film o sobie co za nuda! Nie zginąłem w Oświęcimiu, nie byłem w Powstaniu Warszawskim, nie rozstrzelano mnie.” mówił w radiowej Dwójce Andrzej Wajda. A jednak Andrzej Wajda w kreacji aktorskiej Wojtka Gałzińskiego opowiada o swoich filmach. Wspomina ojca, który wyruszył na wojnę we wrześniu 1939, studia na krakowskiej ASP, w łódzkiej szkole filmowej, przyjaźń z malarzem Andrzejem Wróblewskim, współpracę z wieloma wybitnymi ludźmi kina: aktorami, kompozytorami, operatorami. Kolejne filmy obrazują rozdziały z historii najnowszej, zaczynając od debiutanckiego Pokolenia” (1954), które pokazywało początek długiej drogi, jaka wiodła do wolnej i demokratycznej Polski. Monodram powstał według scenariusza, z muzyką i reżyserią autorstwa Pawła Bitki Zapendowskiego.

Andrzej Wajda w imię obiektywnej prawdy, dla której szukał miejsca na ekranie, pokonał długą drogę w walce o bliskie nam ideały. Jednym z najważniejszych tematów jest ten mówiący o zmaganiach o Polskę wolną, demokratyczną i jej miejsce w zjednoczonej Europie. Przedstawił go w triadzie filmowej: Człowiek z marmuru”, Człowiek z żelaza” i Wałęsa człowiek z nadziei”. W sytuacji gdy priorytetem w debacie publicznej jest troska o wolność słowa i demokrację, przesłanie wyrażone w filmach Andrzeja Wajdy znajduje w naszym spektaklu właściwy wyraz. Wierzymy, że teatr może służyć rozmowie o Polsce i polskich sprawach w sposób dojrzały i potrzebny społeczeństwu. Nie można się zgodzić z tymi, którzy dla tych najważniejszych spraw nie widzą w teatrze miejsca. Wolno mówić o Polsce i dlatego Wojciech Gałziński aktor, i ja scenarzysta i reżyser, zrealizowaliśmy spektakl teatralny, w którym przypominamy Andrzeja Wajdę. Jego życiorys był zrośnięty z naszą historią, a on, jak nikt inny, z ogromną pasją przedstawiał ją na ekranie. Osoba Lecha Wałęsy, przywódcy Solidarności” zajmuje tu zaszczytne miejsce.Paweł Bitka Zapendowski

Wojciech Gałziński aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, bierze udział w reklamach. Wystąpił w filmach: Siłaczki” Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, Na bank się uda” Szymona Jakubowskiego oraz w filmie Jolanty Warpechowski Red yellow pink” (premiera w styczniu 2020 w Wiedniu). Role w sztukach Pawła Bitki Zapendowskiego: Jak z Almodovara” (2013), Kantor w Paryżu” (2016), Miłość na Miodowej Ocalały z Zagłady (The Leo Lipski story)” (2018),Trakl Nieskończony” (2018). Bierze często udział w projektach młodych reżyserów filmowych i teatralnych; np. Uroczystość” reż. Kacper Romaniuk (Akademia Sztuk Teatralnych, Kraków, 2019).

występuje: Wojciech Gałziński
scenariusz, reżyseria i muzyka: Paweł Bitka Zapendowski
zdjęcia i wideo: Salvatore Allotta

czas trwania: ok. 80 min
grupa wiekowa: młodzież i dorośli

premiera: 10 maja 2019 w Piwnicy pod Baranami

Prezentacja spektaklu została dofinansowana przez Prezydenta Miasta Suwałki Czesława Renkiewicza.

Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury »

Suwalski Ośrodek Kultury, soksuwalki.eu/, soksuwalki.eu/mialem-wielkie-szczescie-rzecz-o-andrzeju-wajdzie-otworzy-pegaza/

Autor: krystian