Nowa płyta SUSZ-u, zespołu, w którym grają muzycy z Suwałk i Sejneńszczyzny, odkrywa na nowo wiersze Bolesława Leśmiana. Autorska muzyka i charakterystyczny wokal Moniki Rudowicz brzmią świeżo i niepowtarzalnie. Koncert towarzyszy gali wręczenia nagród i stypendiów Miasta Suwałki w dziedzinie kultury.

Piątek, 28.02.2020, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wejściówki wkrótce dostępne w kasie SOK

Suwalski zespół SUSZ tworzą artyści, którzy wywodzą się z różnych światów muzycznych: rocka, jazzu, muzyki alternatywnej i tradycyjnej. Łączeniu różnych gatunków muzycznych zespół zawdzięcza oryginalne brzmienie. Podczas lutowego koncertu w Suwalskim Ośrodku Kultury zespół będzie promował nową płytę pt. „Romans” z ośmioma wierszami Bolesława Leśmiana: Gdybym spotkał ciebie znowu pierwszy raz…, Puściła po stole swawolący wianek…, Ja tu stoję za drzwiami – za klonowymi…, Szczęście, We śnie, Romans, Róża, Piosenka. „Romans” to płyta niezwykła. Leśmian śpiewany przez Monikę Rudowicz brzmi pięknie, świeżo. W połączeniu z autorską muzyką członków zespołu daje efekt niepowtarzalny.

Pisząc projekt założyłem pojawienie się gości na płycie. Chciałem urozmaić brzmienie niektórych utworów. Zależało nam na tym, aby pojawiający się goście byli związani z Suwalszczyzną. W „Piosence” na klawiszach zagrał Grzegorz Bogdan (kompozytor, aranżer, dyrygent, nauczyciel). W „Puściła po stole swawolący wianek” partię saksofonu nagrał Maciej Popiel (związany z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego). W „Szczęściu” na cymbałach i mbirze zagrał Radek Polakowski (multiinstrumentalista, który gra m. in. w zespole Pablopavo i Ludziki). Na cymbałach w utworze „Romans” pojawia się Ania Broda (kompozytorka, prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci), która jako jedyna nie pochodzi z Suwalszczyzny, ale jest z naszym regionem zaprzyjaźniona i często tutaj bywa.Jan Czerniecki w wywiadzie dla portalu NiebywałeSuwałki.pl (23.12.2019)

Zespół tworzą:
Monika Rudowicz – śpiew
Jan Czerniecki – gitara
Jerzy Korzun – perkusja
Piotr Skowroński – akordeon
Józef Stankiewicz – kontrabas

Nowe logo zespołu, okładkę do płyty oraz artystyczne wizualizacje do utworów z płyty opracowała Marta Taraszkiewicz, suwalska malarka i graficzka, instruktorka plastyki i opiekunka Pracowni Slow Art w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Wydawnictwo “Romans” zrealizowano w ramach stypendium Miasta Suwałki na rok 2019.

Fot. Miłosz Kozakiewicz


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>