Nastrojowo... tylko z kominkiem!

Gdy na dworze trzeszczy mróz i każdy z nas marzy o kubeczku gorącej czekolady, nie ma nic bardziej przytulnego niż drzemka na mięciutkiej sofie otoczonej ciepłym blaskiem buchających z kominka płomieni. To niezaprzeczalnie zmienia nastrój otoczenia na bardziej rodzinny – blask ogniska w sercu „domowego ogniska”.

Dla każdego stylu, dla każdego wnętrza

W ostatnich latach trendy wystroju wnętrz zwracają się ku naturze i wielowiekowej tradycji ogrzewania pomieszczeń żywym ogniem. Kominek odnajdzie się doskonale w bardzo popularnym stylu skandynawskim, gdzie podkreśli stonowane barwy oraz naturalne materiały wykończeniowe - tego rodzaju kominki można znaleźć na stronie https://www.szalonymax.pl/ - dostępne są tam również inne rodzaje kominków. Nieco odmienny styl glamour to bogato rzeźbione ramy nie tylko dla luster. Salon rozświetlony prawdziwymi płomieniami, które stylowo odbijają się od błyszczących powierzchni... to wizja zamku jak w bajce. A co z nowoczesnym stylem minimalistycznym? Dyskretna oprawa pozwoli opanować gorący żywioł i wpasować go w pomieszczenie, aby nie przytłaczał, ale był pięknym dopełnieniem.

Kominek w domu jednorodzinnym – praktyczna ozdoba

W projekcie budowy domu warto uwzględnić kominek, ponieważ jest to dużo tańsza alternatywa dla ogrzewania prądem, szczególnie jeśli budynek nie będzie miał dostępu do sieci centralnego ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym to ciepło rozprowadzane po kaloryferach w całym domu. Drewno kominkowe ułożone w pięknych wiklinowych koszach lub na stosie to dekoracja jak z świątecznej pocztówki z mikołajem. Do tego stylowe narzędzia do czyszczenia i rozpalania, nie tylko potrzebne, ale nadające wnętrzu rustykalny charakter wiejskiej sielanki. W domu z kominkiem opalanym drewnem pachnie lasem, pachnie beztroskimi wieczorami przy ognisku.

Kominek w mieszkaniu – co i jak?

Tęsknicie za przytulnym urokiem żywych płomieni, a za oknem wielka płyta? Na rynku dostępne są już od jakiegoś czasu tzw. portale kominkowe, które imitują prawdziwy kominek. Nie trzeba rezygnować z marzeń o kominku tylko dlatego że nie posiadamy akurat komina. Kolejną opcją jest biokominek. Wszystko zależy od tego jaki styl preferujecie i czy często zmieniacie zdanie...

Portal kominkowy

To w uproszczeniu zwykła półka z dwoma panelami po bokach. Trochę udajemy, że mamy prawdziwy kominek. Można samemu wykonać taki portal – instrukcji na YouTubie nie brakuje. Decydując się na takie rozwiązanie dobrze jest przemyśleć, czy miejsce na kominek jest naprawdę funkcjonalne i nie będzie go trzeba za chwilę demontować. Gdy decyzja już zapadnie wystarczy na dole portalu postawić kilka świec lub owinąć sznur lampek led w ciepłym odcieniu wokół prawdziwych kanałków drewna kominkowego i gotowe.

Biokominek

Kominek z prawdziwym ogniem w bloku? Tak! Nie dymi, nie ma popiołu, a możemy cieszyć się widokiem prawdziwych płomieni. Wystarczy powiesić na ścianie, ale można też wbudować i wtedy to już w ogóle wygląda jak prawdziwy. Można też kupić taki wolno stojący, który może wędrować w różne miejsca: salon, sypialnia...

Bezpieczeństwo przede wszystkim, a i pracochłonne to hobby

Najważniejsze na koniec. Teraz już będzie mało nastrojowo. Kominek z żywym ogniem to potencjalne źródło pożaru. Posiadanie go powinno być przemyślane już na etapie projektu domu i doboru właściwych materiałów zarówno do budowy samego kominka jak i podłogi w jego pobliżu. Nie bez znaczenia jest odpowiednia wentylacja przy rozpalaniu oraz właściwy serwis i konserwacja. O kominek trzeba dbać i czyścić po każdym paleniu. Mniej pracy jest przy biokominku, ale nie zapominajmy, że to także ogień i w dodatku zasilany paliwem.