Muzyczny finał trzydniowych warsztatów tradycyjnych pieśni polskich z Suwalszczyzny. Z towarzyszeniem zespołu ludowego Wigranie, zespołu tradycyjnej muzyki ludowej ZORNICZEŃKA i zespołu śpiewaczego Ancyjas wystąpią uczestnicy warsztatów, które poprowadzą ludowe śpiewaczki Helena Napierała, Stanisława Czuper, Weronika Zubowicz oraz Anna Szafranowska z SOK.

Niedziela, 15.03.2020, godz. 18.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety na koncert: 20 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50%

Wstęp na warsztaty: 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
13.03 godz. 16.00-20.00 | 14-15.02 godz. 10.00-14.00, Pracownia Gospel (1.20)
liczba miejsc ograniczona!

Ideą przyświecającą spotkaniom trzeciej edycji “Na Styku Kultur” jest promocja i upowszechnianie muzycznej wielokulturowości pogranicza. Suwalszczyzna jest krainą zróżnicowaną etnicznie i narodowościowo i choć najliczniejszą grupę narodowościową stanowią Polacy, to niemały wpływ na kulturę regionu mieli licznie zamieszkujący tu Litwini, ludność pochodzenia białoruskiego i ruskiego, a także polscy Żydzi i barwni Cyganie.

Zespoły folklorystyczne z terenów wiejskich Suwalszczyzny, takie jak Wigranie czy Zorniczeńka, ukazują słuchaczom uchronione od zapomnienia, różniące się obrzędy, gwary, charakter pieśni, tańce. Wiele zespołów ze wszystkich powiatów wielokulturowego regionu Suwalszczyzny kultywuje własne, bardzo różne tradycje muzyczne, przede wszystkim wokalne. Warsztaty tradycyjnych pieśni to rzadka okazja na wyjątkowe spotkanie z historią i kulturą regionu, poznanie, zrozumienie oraz przyjemność – ta płynąca ze wspólnego śpiewu oraz ta, którą daje świadomość otaczającego nas dziedzictwa kulturowego.

Każde spotkanie to warsztaty z Mistrzem, praca pod jego kierunkiem i prezentacja efektów na koncercie finałowym. Marcowe warsztaty poprowadzą Mistrzynie Helena Napierała – członkini zespołu ludowego Wigranie ze Starego Folwarku, Stanisława Czuper – założycielka zespołu tradycyjnej muzyki ludowej Zorniczeńka z Wysokiego k. Raczek, Weronika Zubowicz – śpiewaczka ludowa ze Stanowisk, gm. Giby oraz Anna Szafranowska – wokalistka, instruktorka śpiewu tradycyjnego, dyrygentka Suwałki Gospel Choir w Suwalskim Ośrodku Kultury. Więcej informacji o zespołach ludowych z Suwalszczyzny na stronie Dziedzictwo Suwalszczyzny.

W kolejnych odsłonach cyklu: warsztaty pieśni litewskich, Rosjan staroobrzędowców, potańcówka z ludową kapelą oraz nauka gry na przypominających cytrę litewskich kankles. 


Helena Napierała to śpiewaczka ludowa ze wsi Stary Folwark w gminie Suwałki, laureatka II miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu (2017). Pochodzi z Suwałk, urodziła się w Leszczewku w roku 1930, później wyjechała do Kamiennej Góry, a następnie wróciła i wybudowała dom w Starym Folwarku. Założycielka zespołu śpiewaczego WIGRANIE (17 lat temu). – Kiedyś nie było radiów, komputerów, wszyscy siedzieli, tkali. Wieczorami śpiewała moja matka, a my, będąc dziećmi, nawet nie zwracaliśmy uwagi na te pieśni. Po jakimś czasie to wszystko mi się przypomniało. I tak pomału zbierałyśmy się gromadkami na wsi i śpiewałyśmy. Nie wiadomo, od kogo były te piosenki, wszystko pochodziło do starszych. Gdy później zebraliśmy zespół, nauczyłam wszystkich piosenek, które umiałam, i podałam je dalej.

Stanisława Czuper to śpiewaczka ludowa ze wsi Wysokie w gminie Raczki, (powiat Suwałki). Solistka i inicjatorka powstania zespołu tradycyjnej muzyki ludowej ZORNICZEŃKA z Wysokiego, najstarszego zespołu śpiewaczego Gminy Raczki i jednego z najstarszych zespołów śpiewaczych Suwalszczyzny. Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek ludowych Suwalszczyzny, animatorka lokalnej tradycji śpiewaczej, odblokowuje w pamięci stare melodie z dzieciństwa i chęć do śpiewania. We własnoręcznie zapisanych śpiewnikach przechowuje kilkaset lokalnych pieśni obrzędowych, świeckich i nabożnych, które wykonuje solo lub z Zespołem. 

Weronika Zubowicz to śpiewaczka ludowa ze Stanowisk w gminie Giby. Uczestniczka projektu Szansa na Oskara, podczas którego prowadziła warsztaty pieśni z repertuaru śpiewaczek ze Stanowiska, Wiżajn oraz Wysokiego oraz Festiwalu Oj Wiosna Ty Wiosna. Mistrzyni tradycji niestrudzenie przekazująca młodszemu pokoleniu dziedzictwo naszego regionu. 

Anna Szafranowska to animatorka i managerka kultury, instruktorka teatralna, pedagożka, Mentor Kultury Regionalnej, instruktorka śpiewu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Założycielka, wokalistka, dyrygentka Suwałki Gospel Choir działającym w SOK. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu gospel w Suwałkach, Alytusie i Druskiennikach na Litwie. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny festiwalu Soulwałki Gospel Workshop (od 2015). Nauczycielka muzyki romskiej i zajęć teatralnych w Parafialnej Szkole Romskiej w Suwałkach (2009-2010). Instruktorka zajęć teatralnych i zajęć śpiewu tradycyjnego w Ośrodku Kultury w Sejnach (2007-2011). Instruktorka śpiewu tradycyjnego (pieśni polskie, ukraińskie, rosyjskie, romskie, bułgarskie) w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach (2005-2012).


Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>