Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Ministerstwo Zdrowia na swoich stronach codziennie publikuje raporty dotyczące rosnących liczb związanych z kolejnymi przypadkami koronawirusa. Na dzień 25 marca zanotowano 957 przypadków zarażenia. W związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa wprowadzonymi 24 marca policja kontroluje oraz poucza, aby nie tworzyć zgromadzeń, a wszelkie wyjścia z domu ograniczyć do minimum.

Codziennie w Polsce wykonuje się około 3 tysiące testów. Osoby, które chciałyby przeprowadzić test komercyjnie pod kątem obecności koronawirusa obecnie nie mają takiej możliwości, ale jest prawdopodobne, że może się to zmienić. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://dworska.pl/lekarze-krakow/test-na-koronawirusa-covid-19

Najwięcej zarażonych jest w województwach mazowieckim, dolnośląskim oraz łódzkim. Najmniej zarażonych – ich liczba obecnie nie przekroczyła 10 osób – występuje w województwach świętokrzyskim oraz podlaskim. Polski rząd podkreśla, że liczba zachorowań będzie rosła. Zastosowanie specjalnych środków ostrożności było tylko kwestią czasu. Od dnia 24 marca zasady bezpieczeństwa są jeszcze bardziej restrykcyjne. Dotyczy to ograniczeń związanych z przemieszczaniem się. Swobodne przemieszczanie dotyczy jedynie kwestii związanych z celami bytowymi (zakupy żywności i innych produktów), zawodowymi (praca), lub zdrowotnymi (wizyta u lekarza, w aptece).

Można również swobodnie wyprowadzić psa na spacer, wyjść, aby zaopiekować się bliskimi oraz prowadzić wolontariat. Jest też całkowity zakaz zgromadzeń, więc wszelkiego rodzaju imprezy, zebrania i spotkania należy przełożyć na inny termin. Można jednakże spotykać się z bliskimi. Duża zmiana dotyczy uroczystości religijnych. Do tej pory msze w kościele były przeprowadzane do liczby osób wynoszącej maksymalnie 50 osób. Teraz ta liczba wynosi 5 osób, łącznie z kapłanem. Warto jeszcze przypomnieć, że wszelkie spotkania edukacyjne są również zawieszone, a dzieci i młodzież korzystają z internetowych sposobów nauczania. Ograniczenia wprowadzone przez rząd mają potrwać do 11 kwietnia.

Ograniczenia związane z koronawirusem w praktyce