UM Suwałki: Budowa masztów telekomunikacyjnych na terenie Suwałk
W ostatnich dniach w lokalnych mediach pojawiły się informacje związane z budową nowych masztów telekomunikacyjnych obsługujących sygnał sieci operatorów telefonii komórkowej. Urząd Miejski w Suwałkach pragnie przedstawić informacje dotyczące możliwości lokalizacji tego typu urządzeń.
Do roku 2010 miasta i gminy miały możliwość wprowadzać ograniczenia w lokalizacji urządzeń telekomunikacyjnych w tym masztów telefonii komórkowej poprzez odpowiednie zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Z dniem przyjęcia w 2010 roku przez polski parlament Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych samorządy zostały pozbawione tych możliwości.
Rozdział 5 ww. Ustawy szczegółowo określił , że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennegonie może ustanawiać zakazów, a przyjmowane w nim rozwiązania nie mogą uniemożliwiać lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej”.
Co więcej ustawa określiła, że przeznaczenie terenu na cele zabudowy wielorodzinnej, rolnicze, leśne, usługowe lub produkcyjne nie jest sprzeczne z lokalizacją inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, a przeznaczenie terenu na cele zabudowy jednorodzinnej nie jest sprzeczne z lokalizacją infrastruktury telekomunikacyjnej o nieznacznym oddziaływaniu”.
Wprowadzone w 2010 roku przez polski parlament przepisy odebrały jednostkom samorządu terytorialnego możliwość decydowania o lokalizacji masztów telekomunikacyjnych na ich terenach ograniczając ich rolę jedynie do wydania pozwolenia na budowę.
Warto dodać, że Ministerstwo Zdrowia dysponuje stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia z którego wynika, że do chwili obecnej po wielu przeprowadzonych badaniach nie stwierdzono niekorzystnego wpływu na zdrowie człowieka związanego przyczynowo z narażeniem na pola elektromagnetyczne podchodzące od technologii bezprzewodowych o ile pola elektromagnetyczne są zgodne z wytycznymi.
Między innymi na tej podstawie ale również i zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej oraz Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem w 2019 roku Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku zwiększając parametry oraz obejmując pola elektromagnetyczne od 0 Hz do 300 GHz. Wszystkie źródła emitujące sygnał radiowy w Polsce muszą być zgodne z ww. rozporządzeniem w tym między innymi wszystkie generacje sieci telekomunikacyjnych.
Organami właściwymi do kontroli prawidłowości emisji pola elektromagnetycznego w już wybudowanych masztach jest Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Przedmiotowe przepisy są podstawą do działania dla jednostek samorządu terytorialnego w tym Miasta Suwałki, a każda inwestycja polegająca na budowie w Suwałkach masztu telekomunikacyjnego opiera się właśnie na podstawie obowiązujących przepisów prawa, których autorem jest Sejm RP i Rząd RP.
Urząd Miejski w Suwałkach, um.suwalki.pl/mieszkaniec/aktualnosci,4002/budowa-masztow-telekomunikacyjnych-na-terenie-suwalk,2582878
Autor: krystian