Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Jak przewozić maszyny rolnicze?

Maszyny rolnicze, na przykład ciągniki, kombajny czy siewniki, wymagają właściwego transportowania. Jak bezpiecznie dostarczyć je na miejsce? Konieczny będzie odpowiednio zorganizowany transport ponadgabarytowy.

Nie każda maszyna rolnicza może poruszać się po drogach publicznych. Często nie jest to też możliwe pod kątem technicznym. W takiej sytuacji należy skorzystać z właściwych metod transportu.

Transport maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze wymagają właściwego przewozu, na przykład po zakupie czy też wtedy, gdy mają zostać dostarczone na miejsce pracy. Niektóre z nich mogą być podczepione do ciągnika i dowiezione na miejsce, ale wtedy, gdy nie jest to możliwe, stosuje się odpowiednie pojazdy do ich transportu.

W przypadku mniejszych gabarytowo maszyn rolniczych mogą być one umieszczone na dostawczych samochodach transportowych, ale zdarza się, że konieczne jest zastosowanie innego typu transportu jak transport ponadgabarytowy, czyli ponadnormatywny.

Wiele maszyn rolniczych wyróżnia się dużym ciężarem oraz sporymi wymiarami, dlatego transport ponadgabarytowy jest wtedy niezbędny, aby można było dostarczyć je na miejsce. Wtedy kluczowe jest nie tylko zastosowanie właściwych metod transportu. Równie ważne jest zorganizowanie transportu.

Organizacja transportu ponadgabarytowego dla maszyn rolniczych

Do ponadgabarytowego transportu maszyn rolniczych najczęściej używane są platformy – naczepy niskopodwoziowe, które dołączone są do ciągników siodłowych. Taki zestaw może poradzić sobie z różnymi typami sprzętów rolniczych, na przykład jak:

  • kombajny
  • pługi
  • prasy do belowania
  • siewniki
  • ciągniki
  • agregaty

Sprzęt jest wtedy odpowiednio mocowany na platformie, aby był stabilny i właściwie zabezpieczony, a przez to nie stwarzał zagrożenia podczas transportu.

Ponadto ważne jest przygotowanie trasy. Transport ponadgabarytowy wymaga odpowiedniego planowania, ponieważ nie zawsze można skorzystać z każdej drogi, na przykład wiodącej przez niskie wiadukty, z ograniczeniami masy pojazdów.

Komu zlecić transport ponadgabarytowy maszyn rolniczych?

Aby transport ponadgabarytowy sprzętów stosowanych w rolnictwie okazał się skuteczny, najlepiej skorzystać z usług firm, które specjalizują się w tej właśnie dziedzinie. Mogą one wtedy zapewnić swoim klientom kompleksową pomoc – przyjadą po sprzęt, właściwie go zabezpieczą, opracują odpowiednią trasę.

Z ofertami transportu ponadgabarytowego maszyn rolniczych oraz innych gabarytów można zapoznać się online, na przykład na giełdach transportowych czy bezpośrednio na stronach firm.