Jak sprawdzić, czy spółka deweloperska nie upadła?

Zakup czy to „dziury w ziemi”, czy też gotowego mieszkania od dewelopera powinien zostać poprzedzony zweryfikowaniem wiarygodności inwestora. Jeżeli szukasz dla siebie wygodnego lokum, skorzystaj z naszego poradnika – podpowiadamy, jak sprawdzić firmę deweloperską.

Gdzie szukać informacji o upadłości firmy deweloperskiej?

Na polskim rynku zdarzały się spektakularne upadki firm deweloperskich. Złe decyzje inwestycyjne, rosnące ceny materiałów budowlanych, nierzetelni podwykonawcy, zatory płatnicze czy kryzys gospodarczy – to główne powody zadłużenia deweloperów, które zmusza te firmy do złożenia wniosku o postępowanie restrukturyzacyjne lub upadłościowe. Jak możesz sprawdzić, czy deweloper, od którego zamierzasz kupić mieszkanie lub dom, nie stoi na krawędzi upadku?

Jeżeli deweloper prowadzi działalność w formie spółki, to w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym. Znajdziesz w nim szereg informacji o inwestorze, w tym przede wszystkim dowiesz się:

  • jaki status prawny ma przedsiębiorstwo – czy jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy np. spółka jawna,
  • kto reprezentuje spółkę – to informacja, która przyda Ci się na etapie zakupu nieruchomości,
  • jaka jest sytuacja finansowa dewelopera – jeżeli ma on zobowiązania, to zostaną one ujawnione właśnie w tym dokumencie.

Zajrzeć powinieneś też do Monitora Sądowego i Gospodarczego. To właśnie tam zamieszczane są ogłoszenia wymagane przez prawo upadłościowe – będą to m.in. postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

Jak sprawdzić kondycję finansową dewelopera?

Wniosek o upadłość jest konsekwencją posiadania zobowiązań, które przerastają finansowe możliwości dewelopera. Tuż po wytypowaniu mieszkania powinieneś zatem sprawdzić kondycję finansową firmy deweloperskiej. Możesz to zrobić:

  • zwracając się do jej przedstawiciela o przedstawienie zaświadczeń z urzędu skarbowego i ZUS-u – w ten sposób sprawdzisz, czy spółka nie ma zaległości publicznoprawnych,
  • zapoznając się z treścią prospektu informacyjnego – znajdziesz w nim informacje m.in. o rodzaju rachunku powierniczego, z którego korzysta deweloper i sposobie finansowania inwestycji deweloperskiej (środki własne, kredyt hipoteczny).

Rzetelny deweloper, który nie ma problemów finansowych, przedstawi Ci takie dokumenty. Firmy deweloperskie doskonale wiedzą, że potencjalni klienci chcą zminimalizować ryzyko. 

Jeżeli obawiasz się upadłości dewelopera, nie decyduj się na tzw. dziurę w ziemi – poszukaj mieszkania na osiedlu niemal ukończonym. To najprostszy sposób, aby zminimalizować ryzyko. 

Dlaczego warto poznać historię dewelopera i opinie o nim?

Nowe mieszkania na sprzedaż w Suwałkach oferowane są przez spółki deweloperskie, które mają różne historie. Gdy jedne firmy na rynku działają z powodzeniem od wielu lat, inne dopiero budują swoje portfolio. Deweloperzy z renomą mogą wydawać się pewniejsi – mają wieloletnie doświadczenie. Jeżeli szukasz mieszkania, to zacząć powinieneś od sprawdzenia właśnie dotychczasowych dokonań dewelopera.

Znaczenie mają też opinie o firmie deweloperskiej. Aby dokładnie zweryfikować dewelopera, nie wystarczy zapoznać się z opiniami publikowanymi w mediach społecznościowych czy na portalach ogólnotematycznych. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z klientami, którzy kupili mieszkanie od dewelopera. W ten sposób zyskasz również informacje o poziomie obsługi posprzedażowej.