Wielu z nas chce zostać doradcami finansowymi. Ciągła możliwość rozwoju, prestiż i dobre zarobki to połączenie, które powoduje, że ten zawód jest bardzo ciekawą ścieżką zawodową. Jakie cechy powinien posiadać dobry doradca finansów? Jest to kluczowe pytania dla każdego, który chciałby zbudować karierę w tym zawodzie. Dzisiaj dowiesz się o podstawowych cechach oraz umijętnościach miękkich i twardych, które powinien posiadać każdy doradca finansowy.
1. Wiedza na temat finansów
Brzmi dość oczywiście, jednak zawsze warto o niej wspomnieć. Wiedza jest jednym z narzędzi doradcy finansowego. Dzięki niej może odnaleźć odpowiednie metody i strategie działania dla danej sytuacji. Kolejnym ważnym elementem jest doświadczenie, które nie tylko pozwala na wykorzystanie wiedzy w praktyce, ale również na jej zdobywanie.
2. Umiejętności analityczne
Doradca finansowy musi przede wszystkim umieć diagnozować sytuację każdego klienta, bez tego nie może mu doradzić. W finansach role odgrywa wiele, czasami pozornie nie ważnych, czynników, które dobry doradca finansowy musi umieć dostrzec.
3. Umiejętność sprzedaży
Doradzając klientom, często powinniśmy umieć im jednocześnie sprzedać jakiś produkt. W wielu miejscach od tego, ile danego produktu sprzedamy, zależy nasza pensja. Praca doradcy finansowego nie polega więc tylko na radzeniu klientowi, ale również na sprzedaży odpowiednich produktów.
4. Słowność i szczerość
Reputacja jest podstawą działania w branży finansowej, niezależnie od tego, jaki zawód dokładnie wykonujemy. Jeśli osoba posiada problemy z dotrzymywaniem słowa, jest nieszczera oraz nie budzi zaufania, to nie zbuduje kariery w tej branży i w tym zawodzie.
5. Kontaktowość
By wyrobić zaufanie klienta, należy nie raz tłumaczyć skomplikowane pojęcia świata finansowego naszemu klientowi. Musimy dobrze zrozumieć naszego klienta, jego osobowość oraz potrzeby, a do tego potrzebujemy kontaktu i komunikacji.
6. Opanowanie
Świat finansów nie należy do najstabilniejszych. Dlatego dobry doradca finansowy cechuje się nie tylko umiejętnościami analitycznymi, ale również inteligencją emocjonalną. Brak umiejętności zawładnięcia nad naszymi emocji może powodować duże szkody i straty dla naszego klienta oraz naszej reputacji.
7. Chęć rozwoju
Rozwój i dynamika- te dwie cechy opisują doskonale branżę, w której pracuje doradca finansowy. Osoba w takim zawodzie często spotka się z wypłatą w formie prowizji ze sprzedaży. Oznacza to, że głównie ci, którzy chcą się rozwijać, osiągną największe pensje.
8. Ciekawość
Praca na tym stanowisku wymaga nie raz detektywistycznej ciekawości, jako że musimy poznać każdy szczegół życia klienta, który mógłby wpłynąć na jego przyszłą sytuację finansową. Ciekawość jest również ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój zawodowy.
Praca doradcy finansowego wymaga wielu umiejętności miękkich, jak i twardych. Jeśli nie czujesz, jakbyś posiadał części z nich w tym momencie, to pamiętaj, że zawsze jest czas by je przetrenować. Ważne jest jednak by rozwijać nawet umiejętności miękkie, bo choć wydają się mniej ważne od na przykład znajomości finansów, to ciągle mają ogromny wpływ na karierę doradcy finansowego.