Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Jak wygląda utylizacja oleju spożywczego lokalach gastronomicznych?

Olej spożywczy używany jest powszechnie zarówno w restauracjach, jak i w barach szybkiej obsługi, a nawet w cukierniach. Smażymy na nim mięsa, warzywa, a do gorącego oleju wrzucamy pączki lub faworki. Problematyczna jest jednak utylizacja oleju spożywczego, którego ostatecznie pozostaje w punktach gastronomicznych całkiem sporo. Jak odpowiednio go utylizować?

Problematyczny olej

O ile w gospodarstwach domowych nie pozostaje zbyt dużo oleju do utylizacji, o tyle w przypadku punktów gastronomicznych jest zgoła inaczej. Dlatego też inne są metody utylizacji oleju dla tych miejsc. W domach możemy bowiem przelać zużyty olej do specjalnej butelki, po czym wyrzucić go do odpadów zmieszanych. Niestety, niewiele osób postępuje według tego schematu. Znaczna część gospodarstw domowych po prostu wylewa zużyty olej do kanalizacji. Tymczasem jest to rozwiązanie, które w najmniejszym stopniu nie sprzyja naszemu środowisku naturalnemu. Co więcej, może okazać się przyczyną niemałych problemów. Powodem jest fakt, iż ze zużytego tłuszczu powstają w kanalizacji tak zwane góry tłuszczowe, które zapychają rury. Niestety, poradzenie sobie z nimi wymaga interwencji specjalistów. Dlatego też restauracje czy bary szybkiej obsługi, które zużywają naprawdę sporo oleju, w żadnym wypadku nie mogą wylewać go do kanalizacji. Nie mogą również wyrzucać go do pojemników na śmieci, nawet w specjalistycznych opakowaniach.

Trafin Oil

Pomoc z zewnątrz

Jak więc poradzić sobie z utylizacją oleju spożywczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Otóż na rynku działa obecnie wiele firm, które specjalizują w utylizacji zużytego oleju. Wystarczy tylko nawiązać z nimi współpracę i problem rozwiązany. Firmy te oferują przede wszystkim odbiór oleju, co jest znacznym ułatwieniem dla właścicieli restauracji, cukierni czy barów fast food. Współpraca z wyspecjalizowaną firmą pociąga za sobą dodatkowe koszty, jednak z drugiej strony dzięki niej możemy pozbyć się trudnego (a właściwie niemożliwego) do rozwiązania we własnym zakresie problemu. Właściciele punktów gastronomicznych, korzystających z oleju spożywczego, powinni pamiętać, że działanie na szkodę środowiska naturalnego pociąga za sobą odpowiedzialność karną. Dlatego też jakiekolwiek próby wylewania oleju do kanalizacji czy wyrzucania wraz z innymi odpadami do pojemników na śmieci, mogą okazać się katastrofalne w skutkach. Firm zajmujące się utylizacją oleju spożywczego posiadają niezbędny sprzęt, aby właściwie i bez szkody dla środowiska naturalnego go przetransportować. Wystawiają one kartę przekazania odpadu, która jest dowodem na to, że olej podlega właściwej, a przede wszystkim bezpiecznej da wszystkich utylizacji. Karta to jest przedmiotem zainteresowania pracowników sanepidu, którzy dokonują okresowych kontroli. W przypadku jej braku właściciele restauracji narażają się na duże kary finansowe, a także ponoszą ryzyko zamknięcia przez sanepid lokalu. Każdy, kto planuje otworzyć punkt gastronomiczny, już na wstępie musi zadbać o właściwą utylizację oleju spożywczego.