Co warto zobaczyć w Janowie Lubelskim? Oto najciekawsze atrakcje!

Janów Lubelski jest miastem zlokalizowanym w województwo lubelskim. Chociaż nie jest tak popularny wśród turystów jak Lublin czy Zamość, to jednak także ma wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Co warto zobaczyć wtedy, gdy planuje się wyjazd do Janowa Lubelskiego?

W Janowie Lubelskim na odwiedzających czeka kilka interesujących miejsc do odwiedzenia. To propozycje zarówno dla miłośników zabytków, jak i aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim

Jest to jedno z jedna z największych atrakcji w tym mieście. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej jest położone na terenie klasztoru należącego do dominikanów. Znajdują się w nim kościół pw. św. Jana Chrzciciela, budynki klasztorne oraz dzwonnica w formie bramy.

Muzea w Janowie Lubelskim

Ponadto Janów Lubelski ma także kilka interesujących muzeów, które na pewno przypadną do gustu osobom lubiącym wiedzieć więcej.

Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, które działa już od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Poświęcone jest ono w pełni tematyce regionalnej i aktualnie znajduje się w budynku Starego Więzienia.

W Muzeum Regionalnym można zobaczyć wiele interesujących wystaw, które poświęcone są sztuce, etnografii, archeologii oraz historii całego regionu. W placówce organizowane są także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Zalew Janowski

To doskonałe miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Zalew Janowski jest sztucznym zbiornikiem wodnym, przy którym znajduje się rozbudowana baza noclegowa.

Nad Zalewem Janowskim można spędzać czas na wiele sposobów, między innymi pływać, korzystać z różnych urządzeń do pływania, żeglować, urządzić spotkanie, dlatego też oferuje on wiele ciekawych propozycji dla całej rodziny.

Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim

To muzeum prezentujące dzieje kolei leśnej, które położone jest na przedmieściach miasta. Działa od 2000 roku i może zaprezentować wiele ciekawych eksponatów, między innymi parowozy, spalinowozy, platformy, cysterny.

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Malowniczy park oferujący wiele ciekawych miejsc do spacerów, gdzie można spędzić czas na łonie natury.

Osoby zainteresowane wypoczynkiem wśród zieleni powinny także odwiedzić Puszczę Sandomierską oraz Puszczę Solską.

Stadniny koni w Janowie Lubelskim

W mieście oraz w jego okolicach znajdują się również liczne stadniny koni, między innymi można zobaczyć w nich konika polskiego, określanego także jako konik biłgorajski.