Zapraszamy na występ Polskiego Baletu Królewskiego – jednego z najmłodszych i jednocześnie jednego z najlepszych zespołów baletowych w Europie. Zespół nieustannie poszukuje oryginalnych i nowoczesnych środków artystycznej ekspresji. 13 marca w Suwalskim Ośrodku Kultury będziemy mieli okazję podziwiać znane, klasyczne dzieło Piotra Czajkowskiego w wykonaniu wybitnych tancerek i tancerzy. “Jezioro łabędzie” to historia wybitnie romantyczna, w której miłość i śmierć idą pod rękę.
13.03.2022, godz. 17.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety 130 zł, 150 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Organizator: TOMCZYK ART
Trudno znaleźć drugi tak mocno rozpoznawalny tytuł w całej literaturze baletowej, jak “Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Balet rosyjskiego kompozytora wsiąkł na tyle mocno w świadomość odbiorców, że stał się niemalże synonimem sztuki baletowej. To wyjątkowe dzieło nie od razu stało się przebojem. Premiera baletu na deskach moskiewskiego Teatru Bolszoj w roku 1877, uznana została za klapę. Dopiero kolejna premiera, która odbyła się blisko dwadzieścia lat później, w nieco zmodyfikowanej formie dramaturgicznej i muzycznej zyskała przychylność publiczności.
“Jezioro łabędzie” nazywane też baletem baletów to utwór o wysoce dramatycznym zabarwieniu, w którym szczęście może przynieść tylko śmierć. To także bardzo wymagające dzieło pod względem wykonawczym, o czym publiczność będzie mogła przekonać się sama. Możliwość spędzenia wieczoru z artystami Polskiego Baletu Królewskiego, z pewnością dogodzi najbardziej wymagającym koneserom sztuki baletowej. “Jezioro łabędzie” to historia wybitnie romantyczna, w której miłość i śmierć idą pod rękę, niczym para na ślubny kobierzec.
Polski Balet Królewski jest jednym z najmłodszych i jednocześnie jednym z najlepszych zespołów baletowych w Europie. U podstaw tworzenia Polskiego Baletu Królewskiego legła myśl, o próbie zebrania najlepszych polskich, zachodnio i południowoeuropejskich tancerzy w jeden zespół, który będzie odzwierciedleniem najlepszych tradycji tańca klasycznego, jak również poszukiwania oryginalnych i nowoczesnych środków artystycznej ekspresji. Wśród artystów znajdują się nazwiska wybitnych tancerek i tancerzy scen polskich i europejskich. Wspólnym mianownikiem wszystkich artystów tworzących Polski Balet Królewski jest ich wysoki poziom techniczny, co niejednokrotnie znalazło potwierdzenie w zdobytych laurach konkursowych. W gronie tego elitarnego zespołu znajdują się nazwiska tak utalentowanych mistrzyń i mistrzów tańca jak Marika Kucza – laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury, czy Arkadiusz Gumny będący solistą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Tak dobrany zespół jest gwarancją mistrzowskiego warsztatu, jak i głębokiej znajomości światowej klasyki tańca oraz współczesnych trendów.
Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica), używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.