Odpustowy jarmark suwalski powraca! W pierwszą marcową niedzielę zapraszamy na wiosenny spacer wśród kolorowych kramów. Na odwiedzających czeka ponad sto stoisk z regionalnymi przysmakami pogranicza, rękodziełem ludowym i rzemiosłem artystycznym. W programie także barwne prezentacje folkloru muzycznego regiony przez ludowe kapele z regionu. Organizatorzy zapraszają już od godz. 9.00 na pierwszy z wielu tego dnia, koncert Suwalskiego Chóru PRIMO. Sam jarmark startuje od godz. 10.00.
Po ubiegłorocznej przerwie podczas XXII Kaziuka Suwalskiego będziemy gościć ponad 100 wystawców z całej Polski – nawet z Żywca i Białki Tatrzańskiej – z bogatą reprezentacją regionu Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego, a także z litewskich Kowna i Wilna. Rokrocznie kaziukowe stoiska przyciągają setki odwiedzających, którzy szukają rzeczy tradycyjnych, oryginalnych, nawiązujących do kulturowego dziedzictwa regionu.
Na kramach nie zabraknie zatem rękodzieła ludowego, artystycznego rzemiosła i regionalnych przysmaków. Oprócz corocznych hitów, czyli palm wielkanocnych, stroików, pisanek, rękodzielniczych serwetek i koszyków z wikliny, będzie można kupić tradycyjne wędliny, wyroby z jagnięciny i baraniny, sery, sękacze, ręcznie robione lizaki, mrowiska i orzeszki, pączki i obwarzanki, miód i produkty pszczele, podpiwek i naturalny kwas chlebowy, naturalne oleje tłoczone na zimno czy mieszanki ziół bez konserwantów. Pojawią się także oryginalne naczynia żaroodporne, ręcznie rzeźbione przybory kuchenne i zabawki z drewna, biżuteria z naturalnych materiałów. Tę bogatą ofertę dopełnią malarstwo olejne, haftowane obrusy, makramy i łapacze snów. Każdy gość znajdzie coś dla siebie.
Kaziuk Suwalski to jednak nie tylko zakupy, ale także bogata propozycja muzyczna. Na scenie plenerowej oraz w kościele św. Kazimierza Królewicza zobaczymy i usłyszymy regionalne zespoły muzyczne. Jednym z punktów programu będzie koncert pieśni wielkopostnych pogranicza w wykonaniu Zespołu Pogranicze z Szypliszk pod kierownictwem Józefa Murawskiego oraz Zespołu Śpiewaczego Ancyjas z SOK pod kierownictwem Anny Szafranowskiej, który zaplanowano na niedzielne przedpołudnie. To wyjątkowa okazja, żeby posłuchać rzadkiego wielogłosowego wykonania. Wystąpią także zespoły Wigranie ze Starego Folwarku oraz Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa, Szuwarki z Wiżajn, Przeroślaki i Znaroku z Przerośli, Szeszupa z Rutki-Tartak, Nachodne z Sejn i Uwrocie z Suwałk.
Program:
Kościół św. Kazimierza Królewicza, ul. W. Witosa 8
9.00 Suwalski Chór Primo pod dyrekcją Ignacego Ołowia
11.00 Zespół Pogranicze z Szypliszk i Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK
13.00 Zespół Wigranie ze Starego Folwarku
Scena plenerowa, ul. W. Witosa
- Zespół Uwrocie z SOK
- Zespół Przeroślaki i Znaroku z Przerośli
- Zespół Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa
- Zespół Szuwarki z Wiżajn
- Zespół Nachodne z Sejn
- Zespół Szeszupa z Rutki-Tartak
Patronat honorowy nad XXII Suwalski Kaziukiem objął Prezydent Miasta Suwałki, Czesław Renkiewicz.
Organizatorzy: Suwalski Ośrodek Kultury i Parafia rzymskokatolicka pw. św. Kazimierza Królewicza.
Patronat medialny: Telewizja Polska Program 3 Oddział Białystok, Telewizja Suwałki, Radio Białystok - Studio Suwałki, Radio 5, Dwutygodnik Suwalski, Suwałki24.pl, Suwalki Info, Niebywałe Suwałki, Kurier Suwalski, Telewizja Internetowa TVS24.pl.