Jaki PIT dla emeryta?

Roczne zeznanie podatkowe dotyczy każdego, kto w poprzednim roku podatkowym uzyskał jakiś dochód. Jednak, czy emeryci i renciści też muszą się rozliczać? Kiedy emeryt musi wypełnić PIT i jaki formularz powinien wybrać? Jak przekazać 1% podatku? Sprawdź najważniejsze informacje o rozliczeniach podatkowych emerytów i rozlicz swój PIT za darmo, wykorzystując najlepszy program do PIT online

Czy emeryt musi składać deklarację podatkową?

Emeryt, który nie uzyskał żadnego dodatkowego przychodu w poprzednim roku nie musi wypełniać i składać rocznego zeznania podatkowego. ZUS przygotowuje formularz PIT 40A, który jest informacją dla emeryta i jednocześnie jest potwierdzeniem rozliczenia się z fiskusem, gdyż to ZUS przekazuje PIT do właściwego Urzędu Skarbowego. PIT 40A emeryt powinien otrzymać do końca lutego (lub w następnym dniu roboczym, jeśli ostatni lutego wypada w dzień wolny od pracy). Jeśli nie otrzyma się PIT-u lub stwierdzi się w nim nieprawidłowości, to należy skontaktować się z ZUS-em, który wypłacał świadczenie w ubiegłym roku.

Kiedy emeryt musi wypełnić PIT?

Emeryt, który uzyskał dodatkowy przychód z jakiegokolwiek źródła poza wypłacanymi świadczeniami, musi wypełnić PIT na takich samych zasadach, jak każdy inny podatnik. To oznacza, że emeryt pracujący na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia, powinien złożyć PIT 37. Emeryci, którzy prowadzą działalność gospodarczą powinni złożyć formularz PIT 36, PIT 36L lub inny, odpowiedni do wybranej formy opodatkowania i źródeł dochodów. W takiej sytuacji formularz 40A nie jest traktowany jako deklaracja podatkowa, a informacja dla emerytów, którzy będą samodzielnie składać odpowiedni PIT. Informacje o przychodach z PIT 40A należy uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym.

Kiedy warto wypełnić PIT?

Są sytuacje, w których mimo braku obowiązku składania deklaracji podatkowej warto to zrobić. Dotyczy to przede wszystkim możliwości preferencyjnego rozliczenia się z współmałżonkiem, co często pozwala znacznie obniżyć wysokość należnego podatku. Warto również wypełnić PIT jeśli chce się skorzystać z przysługujących ulg podatkowych i odliczeń od podatku. Wystarczy złożyć odpowiedni PIT, aby uzyskać zwrot nadpłaconego podatku.

Emeryt a 1% podatku

Warto wiedzieć, że emeryci również mogą przekazać 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. Jednak nie jest do tego niezbędne składanie deklaracji podatkowej. Wystarczy poinformować o takiej chęci Urząd Skarbowy właściwy ze względu na miejsce przekazania poprzez wypełnienie i dostarczenie PIT OP. To specjalny formularz, w którym wpisuje się swoje dane oraz podaje się informacje o organizacji, które chce się przekazać swój 1% podatku dochodowego. Warto to zrobić, gdyż w ten sposób ma się możliwość wsparcia instytucji, której działania są dla nas ważne. Dodatkowo dla wielu, szczególnie mniejszych organizacji pożytku publicznego wpływy z 1% podatku są głównym źródłem finansowania celów statutowych.