Koncert poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego “Piosenki dla Basi” powraca na scenę SOK. Tym razem koncert ma charakter charytatywny. Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka środków, które zostaną przekazane na wsparcie obywateli ukraińskich, którzy musieli opuścić swój kraj w obawie przed wojną, a artyści zrezygnowali z honorariów. Wstęp wolny!

22.04.2022, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Wstęp wolny
zamów transport door-to-door >>

W trakcie koncertu będzie można wesprzeć prowadzoną przez Stowarzyszenie Kostroma zbiórkę datków na rzecz osób pokrzywdzonych przez wojnę na Ukrainie. Numer zarejestrowanej zbiórki publicznej to 2022/685/OR. Zbiórkę można zweryfikować na stronie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pod linkiem >> 

Koncert będzie miał charakter charytatywny – środki zebrane podczas towarzyszącej wydarzeniu zbiórki publicznej zostaną przeznaczone na wsparcie obywateli ukraińskich, którzy musieli opuścić swój kraj w obawie przed wojną. Wszyscy artyści występujący na scenie grają za darmo, traktując swój występ jako gest solidarności i wsparcia dla ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Trudno mi opisać słowami tragedię tej wojny. Moim językiem jest muzyka. Chcieliśmy do tego ogólnokrajowego zrywu pomocy dla ukraińskich sąsiadów dołożyć naszą małą cegiełkę i pomóc tak, jak potrafimy. Pomyśleliśmy z zespołem, że wiersze Baczyńskiego po raz kolejny okazały się boleśnie aktualne – wśród uchodźców z Ukrainy są ludzie, którzy porzucili swoje codzienne życie, odsunęli miłość na bok. Mam  nadzieję, że muzyka i poezja Baczyńskiego, która jest przecież wielkim sprzeciwem wobec okrucieństwa wojny, skłoni widzów do zasilenia zbiórki towarzyszącej wydarzeniu. Serdecznie zapraszam, biletów na ten koncert nie trzeba kupować, za to zachęcam do wrzucenia kilku złotych do puszki.mówi Wiesław Jarmoc, lider zespołu WIESŁAW JARMOC BAND, pomysłodawca koncertu

Koncert “Krzysztof Kamil Baczyński. Piosenki dla Basi” jest kolejnym autorskim projektem muzycznym Wiesława Jarmoca. Projekt powstał z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i około 20 opowiadań będących głosem pokolenia Kolumbów. Mimo mrocznego czasu, w którym przyszło mu żyć, wiele miejsca w swej twórczości poświęcił Barbarze. “Basi”, “Basieńce”, “Ukochanej żonie”- podobnych zwrotów w wierszach Baczyńskiego odnajdziemy wiele. Ta przejmująca poezja jest świadectwem wielkiej miłości. W cieniu wciąż zagrażającej śmierci, w centrum świata ogarniętego wojną nadal stała jego żona – Barbara. 

W wykonaniu suwalskich artystów: Pawła Bydelskiego, Agaty Gulbierz i Moniki Rudowicz, usłyszymy wybrane utwory Baczyńskiego. Solistom towarzyszył będzie zespół Wiesław Jarmoc Band w składzie: Emil Kulbacki – klawisze, Jerzy Korzun – perkusja, Piotr Bolewski – gitara basowa i Wiesław Jarmoc – gitara.


PHOTO: ANDRZEJ SZYPOWSKI/EAST NEWS

zdjęcie: Andrzej Szypkowski

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań. Baczyński uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, pokolenia, które wchodziło w dorosłość właśnie w czasach wojny, a swoje życie poświęciło Ojczyźnie.  

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury