Czym jest ubezpieczenie GAP?

Na rynku ubezpieczeniowym dostępnych jest wiele różnych godnych uwagi dobrowolnych ubezpieczeń dodatkowych. Jednym z nich jest np. ubezpieczenie GAP (Guaranteed Auto Protection). Co zatem dobrze jest o nim wiedzieć? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Kto w szczególności powinien rozważyć wykupienie takiej polisy?

Ubezpieczenie GAP – podstawowe informacje o tego typu polisie

Ubezpieczenie GAP to ubezpieczenie, o które warto poszerzyć zakup polisy OC i AC w przypadku zakupu samochodu, który jest przedmiotem umowy leasingu lub kredytu. Takie ubezpieczenie stanowi ochronę przed utratą wartości pojazdu w czasie. A jak powszechnie wiadomo nowe auto traci na wartości w dość szybkim tempie i to praktycznie już od momentu opuszczenia salonu samochodowego. Decydując się na zakup polisy GAP ubezpieczamy się od straty finansowej, do której mogłoby dojść np. w wyniku kradzieży pojazdu lub całkowitego zniszczenia auta. Warto również wiedzieć, że wyróżnia się trzy podstawowe warianty ubezpieczenia GAP. Mowa tu o wariantach: fakturowym, indeksowym i finansowym. Ubezpieczenie GAP fakturowe to najkorzystniejszy rodzaj ubezpieczenia GAP. Przy tym wariancie w przypadku utraty lub zniszczenia samochodu kwota świadczenia, którą otrzymamy będzie stanowiła różnice pomiędzy odszkodowaniem z AC a wartością faktury zakupionego auta. GAP indeksowy to wypłata na poziomie 20 - 30% wartości rynkowej samochodu z dnia zdarzenia, natomiast GAP finansowy to świadczenie w kwocie, która stanowi różnicę pomiędzy sumą pozostałych do spłacenia rat leasingu/kredytu a kwotą, jaką otrzymamy z odszkodowania AC.

Co jeszcze dobrze jest wiedzieć na temat ubezpieczenia GAP?

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu polisy GAP warto przeanalizować oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim takie elementy polisy jak: suma ubezpieczenia, okres umowy, dostępne warianty, dodatkowe świadczenia, a także ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Co ważne należy pamiętać o tym, że przy ustaleniu wysokości składki ubezpieczenia GAP brana jest pod uwagę wartość pojazdu. Warto również wiedzieć, że ten rodzaj polisy można kupić jedynie bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej. Należy podkreślić, że istnieją także sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty rekompensaty, zaliczamy do nich miedzy innymi: umyślne doprowadzenie do szkody czy kradzież, która była następstwem rażącego niedbalstwa z naszej strony. Cena polisy od utraty wartości samochodu z reguły mieści się w przedziale od 0,4 % do 1,2 % wartości pojazdu rocznie. Najwyższe stawki dotyczą wariantu fakturowego. Jak więc widać ubezpieczenie dodatkowe GAP jest dość interesującym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które mają w planach zakup nowego samochodu. Dzięki takiej polisie można ochronić pieniądze zainwestowane w zakup auta. Więcej informacji na temat ubezpieczeń pojazdów możemy uzyskać na stronie internetowej abc-ubezpieczen.com.pl. Portal abc-ubezpieczen.com.pl to bardzo dobre kompendium wiedzy o ubezpieczeniach.

Ubezpieczenie GAP – podstawowe informacje o tego typu polisie