W ramach rozgrzewki przed drugą edycją Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo zapraszamy na plenerowy seans filmu “Czarna Dama” i spotkanie z twórcami. Przed pokazem odbędzie się konferencja prasowa, na której poznamy program festiwalu.
29.07.2022, godz. 20.00
Bulwary nad Czarną Hańczą
przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia
Wstęp wolny
zamów transport door-to-door >>
Przedwojenny Białystok, tajemnicza sekta, mafijne interesy żydowskiego półświatka – to wszystko odnajdziemy w filmie „Czarna Dama”. To fabularna produkcja filmowa w stylistyce kina noir, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. Obraz przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemniczej kobiety. Film jest w całości realizowany przez podlaskich twórców.
Iga (w tej roli Izabela Wilczewska), uciekając przed trudną przeszłością, wraca do rodzinnego Białegostoku. Okazuje się, że w prowincjonalnym mieście, gdzie przeplatają się historie tajemniczej podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka, niełatwo znaleźć schronienie. Jednak największym zagrożeniem może okazać się jej własna przeszłość.
Film powstał przy ogromnym zaangażowaniu wielu białostockich twórców, począwszy od odpowiedzialnego za scenariusz Krzysztofa Szubzdy, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu, autora zdjęć Pawła Jankowskiego (autora filmu „Cząstka Podlasia”), twórców muzyki (The Consonance Trio, Katarzyna Garłukiewicz) i kostiumów, które przygotowała Elwira Horosz. W filmie zobaczymy najlepszych podlaskich aktorów: m.in. Ryszarda Dolińskiego, Krzysztofa Bitdorfa, Krzysztofa Zemłę, Katarzynę Siergiej, Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz Adama Woronowicza.
„Czarna Dama” została filmem miesiąca w kategorii „Najlepszy dramat” w międzynarodowym konkursie European Cinematography Awards (ECA) dla niezależnych twórców filmowych z całego świata. Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha na dziko. Kinowa premiera filmu odbyła się 2 września w Białymstoku.
Recenzenci o filmie:
Łukasz Maciejewski: “Kino noir, czerń i biel, tajemnicze kobiety i enigmatyczni mężczyźni. “Czarna Dama” to filmowy rebus który rozwiązywałem z rosnącą przyjemnością. Białystok zaskakuje formą (treścią również).”
Sebastian Smoliński: “Czarna Dama dostarcza widzowi rzadkiej przyjemności: zanurza nas w nieistniejący już świat, który jest zarówno destylatem historii międzywojennego Białegostoku, jak i autorską wariacją na temat czarnego kryminału. Choć zamiast charakterystycznej dla klasycznego kina noir dynamicznej i zwięzłej fabuły twórcy proponują raczej nieśpieszną obserwację i wystudiowaną stylistykę kojarzącą się niekiedy z Idą Pawła Pawlikowskiego, Czarna Dama ma nieodparty urok. Wyraziście nakreślone postaci, dbałość o detal i atmosferę, wyzyskanie lokalnej architektury i krajobrazów, intryga, która niepostrzeżenie zatacza coraz szersze kręgi oraz angażuje najważniejsze grupy etniczne regionu – film Krzysztofa Szubzdy, Łukasza Seweryńskiego i ekipy to momentami uwodzicielski list miłosny do małej ojczyzny, a także niebanalny dowód na to, że robienie kina niezależnego w Polsce ma wartość i sens.”
Michał Oleszczyk: “Robi wrażenie pod względem realizacyjnym – widać, że weszło w ten projekt mnóstwo pasji (i chyba niemało pieniędzy!). Myślę, że narracyjnie nie zawsze jest zachowane tempo, ale jako portret miejsca i czasu, uważam że ma to dużą wartość.”
Gatunek: noir / kryminał
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2021
Czas trwania: 104 min
Reżyseria: Krzysztof Szubzda, Łukasz Seweryński
Scenariusz: Krzysztof Szubzda
Obsada: Izabela Maria Wilczewska, Krzysztof Bitdorf, Krzysztof Zemło, Ryszard Doliński, Adam Woronowicz, Mariusz Orzełek, Andrzej Beja-Zaborski, Katarzyna Siergiej, Krzysztof Dzierma, Błażej Piotrowski, Dariusz Szada Borzyszkowski, Marek Chodaczyński, Adam Neczyperowicz, Pavel Kryksunou, Adam Zieleniecki, Alicja Bach, Dawid Malec, Monika Zaborska
Zdjęcia/Montaż: Paweł Jankowski
Muzyka: Max Fedorov, The Consonance Trio, Katarzyna Garłukiewicz
Koncepcja, produkcja, dystrybutor: Mucha na dziko
Język: oryginalny – polski
Organizatorami Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo są Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzej Pągowski i partnerstwie z Wajda School oraz Fundacją Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód.
Sponsorzy: Bank BNP Paribas i ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałk.
Patronat medialny: TVP Kultura, TVP3 Białystok, Radio Nowy Świat, ChilliZET, Radio 5, Kino, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Dwutygodnik Suwalski oraz portale Niebywałe Suwałki, Suwałki24.pl i Kurier Suwalski.
Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury