Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Podróże z pasją”, połączone z prezentacją zdjęć. Tym razem udamy się w podróż składakami Wigry 3 (i nie tylko!) po… Suwałkach, mieście położonym nad Czarną Hańczą, z 300 letnią ciekawą historią, ale równie interesującą współczesnością. Przewodnikiem po mieście będzie Radosław Milewski vel Ryba. Zapraszamy miłośników miasta, turystów na opowieść o Suwałkach, jakiej nie znajdziecie w żadnym dostępnym przewodniku.

28.07.2022, godz. 17:00
Kawiarnia Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71

wstęp wolny

Z siodełka widać lepiej, wszystko niemal, a niewielkim rowerem można wjechać niemal w każdy zakątek. Suwalczanie i przyjezdni z ciekawością przyglądają się pojazdom, bo kto dziś i w takich ilościach jednocześnie na naszych ulicach uświadczy niegdyś popularne składaki Wigry 3? Radek kocha składaki i ma ich kilkadziesiąt. Stale też wyszukuje kolejne, odnawia, remontuje i jeździ. Porusza się po tych podwórkach, zakamarkach, bramach, klatkach schodowych jak po swoim. Bo jest u siebie. Suwalczanin z krwi i kości, ale i sentymentu, czy też patriotyzmu lokalnego. W mieście się urodził i wychował, od dziecka zwiedzał, zgłębiał tajemnice suwalskich podwórek, poznawał ludzi, ich historie, z wieloma się zaprzyjaźnił. Interesują go elementy dawnych Suwałk od kamienic po architektoniczne detale, stare drzwi, okna, klamki, posadzki, zatarte przez czas napisy na murach, pozostałości po czymś, albo po kimś. I o tym opowie. Zachęcamy suwalczan z urodzenia, przyzwyczajenia, sentymentu i miłości do miasta, do udziału w tym spotkaniu i podzieleniu się własnymi opowieściami. Stworzony podczas spotkania przewodnik po mieście nad Czarną Hańczą będzie jedyny w swoim rodzaju, dalece odbiegający od dostępnych na rynku wydawniczym.    

Radosław Milewski vel Ryba, człowiek pozytywnie zakręcony, rowerzysta, narciarz, podróżnik, ale przede wszystkim suwalczanin, miłośnik miasta i Suwalszczyzny, fan bluesa, zbieracz i kolekcjoner, między innymi  jednośladów Wigry 3, inicjator akcji „Wigrami wokół Wigier”, aktor Teatru Hybrydowego działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz jak mawiają jego znajomi „jedyna Ryba na Suwalszczyźnie, która jeździ rowerem i łuski nie gubi”.

Warto przed spotkaniem poczytać o Suwałkach widzianych oczami Aleksandra Połujańskiego w wydanym w 1859 roku przewodnikuWędrówki  po guberni augustowskiej w celu naukowym odbyte”. Oto kilka fragmentów:

(…) Wjeżdżając na most na rz. Hańczy zbudowany, przy którym kaskada młynowa szumi, przedstawia się wierniejszy i milszy oku obraz Suwałk; ulica bowiem prosta, dość szeroka, po obu stronach szeregiem kamienic przyozdobiona, w porze wieczornej latarniami, jakby gwiazdkami symetrycznie ustawionemi, oświecona, już daje błogie wyobrażenie o nowem i dość ludnem mieście tutejszem.

(…) bo w Suwałkach, oprócz mieszkania, wszystko jest drożne niż w Warszawie, mieszkańcy jednakże tutejsi, to jest urzędnicy, nie upadają na duchu i o ile zbytkiem w mieszkaniu, strojach i zabawach nie mogą wyrównać innym większym miastom kraju, o tyle, a nawet więcej, starają się przewyższyć je w objawach życia umysłowego. Pobożność i miłosierdzie nie są tu modą, lecz potrzebą z przekonania religijnego wypływającą, a cnota i moralność są zasadą życia. Zdarzały się i tu jawne zboczenia od tej zasady, lecz to były chwilowe wybryki ciała, które ogół potępiał i rychło nastąpić musiało własne uznanie niestosowności. A gdzież na świecie są ludzie bez wad i ułomności?

Suwałki najlepiej przedstawiają się z drogi sejneńskiej od wschodu; że piękną jest perspektywa ulic Petersburskiej i Kowieńskiej, stanowiących jednę ciągłą, główną ulicę (…) oprócz kościołów i kaplicy gotyckiéj, do ważniejszych i ozdobniejszych gmachów należą: ratusz, dom gubernatora i biuro rządu gubernjalnego; że piękną wstęgą wije się Hańcza Czarna, oblewając miasto od zachodu i południa, a ztąd przechodząc ku wschodowi (…) Kto chce w Suwałkach zabawić się, znajdzie kilka hotelów przez żydów utrzymywanych, trzy winiarnie, dwie cukiernie i resursę z początkiem r. 1857 otworzoną, w której oprócz bufetu i bilardu, znaleźć można wszystkie pisma krajowe i kilka zagranicznych.

 

Oprócz wspaniałych opowieści będzie też pyszna kawa, herbata i domowe ciasto serwowane przez młodzież z Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Zawodu “Prolog”, starszej siostry “Bajki”.

 


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury