SOK Suwałki: SPOTKANIA Z HISTORIĄ MODY | Haft Średniowieczny. Ścieg cegiełkowy. Robimy haftowany igielnik
**Hafty są jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych metod zdobienia ubioru. Tym razem bliżej poznamy technikę niemieckiego ściegu cegiełkowego, znaną w średniowieczu jako “Opus Teutonicum”. Porozmawiamy o zachowanych zabytkach tekstylnych, wzorach, materiałach. Część teoretyczną zwieńczymy warsztatami, podczas których wykonamy haftowany igielnik.
**
**9.11.2022, godz. 16.00-19.00
Kawiarnia Artystyczna, ul. Noniewicza 71
**
**Wstęp wolny. Propozycja dla osób dorosłych. Minimum wiekowe: 15 lat. **
zamów transport door-to-door »
Wracamy do tematyki haftów średniowiecznych. Hafty są jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych metod zdobienia ubioru. Ostatnio mówiliśmy ogólnie o ich historii i podstawowej technice ściegów płaskich. Tym razem bliżej poznamy technikę niemieckiego ściegu cegiełkowego, znaną w średniowieczu jako “Opus Teutonicum”. Porozmawiamy o zachowanych zabytkach tekstylnych, wzorach, materiałach. Poznamy samą metodę wykonania, której spadkobiercami współcześnie są z jednej strony tzw. haft florentyński (ścieg bargello), a z drugiej haft krzyżykowy.
Spotkanie składa się z:
wykładu z prezentacją multimedialną
prezentacji i krótkiej nauki praktycznej średniowiecznego ściegu cegiełkowego dla chętnych.
Uczestnicy otrzymają materiały i instruktaż wykonania własnej zakładki haftowanej ściegiem cegiełkowym
Spotkania z Historią Mody to cykl otwartych spotkań dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami i rękodziełem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów bądź ich elementów z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).
Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną uczestnikom zademonstrowane od podstaw, a nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu.
Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego SOK.
Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury
Suwalski Ośrodek Kultury, soksuwalki.eu/spotkania-z-historia-mody-haft-sredniowieczny-scieg-cegielkowy-robimy-haftowany-igielnik/
Autor: krystian