13 grudnia 2022 r. obchodzimy 41 Rocznicę Ogłoszenia Stanu Wojennego w Polsce. Dotknął on wielu suwalczan i mieszkańców ówczesnego województwa suwalskiego. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. w suwalskim internowano 34 osoby, a do końca 1981 roku kolejnych czterdzieści. W następnym roku zatrzymano jeszcze dziewiętnaście osób. Wśród 93 internowanych 31 pochodziło z Suwałk. To dużo, biorąc pod uwagę słaby stan organizacyjny opozycji w regionie. Ogółem w stanie wojennym w województwie suwalskim za działalność opozycyjną aresztowano bądź skazano na kary więzienia co najmniej 45 osób.
Wydarzenia sprzed ponad 40 lat miały ogromny wpływ na życie wszystkich mieszkańców Suwałk, ale najmocniej dotknęły internowanych, ich rodziny i najbliższych. Niektórzy musieli opuścić Polskę. W 1982 r. Wydział Paszportów KWMO w Suwałkach zezwolił na wyjazd z kraju osiemnastu internowanym i 44 członkom ich rodzin.
Delegacja Urzędu Miejskiego w składzie: Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta, Marek Zborowski - Weychman, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Roman Rynkowski, Zastępca Prezydenta Miasta, Mariusz Klimczyk, Sekretarz Miasta oraz Ewa Brzozowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach złożyli kwiaty pod Dębem Wolności oraz obeliskiem bł. Jerzego Popiełuszko – kapelana Solidarności.
UM Suwałki: 41. Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego
-
krystian
Utworzone przez: