Kolagen to białko budulcowe, które znajdziemy w organizmach wszystkich zwierząt oraz człowieka. Występuje on pod wieloma postaciami, w różnych miejscach, ale ten najbardziej znany kolagen typu I i typu II występuje głównie w tkance łącznej. Znajdziemy go w skórze, ścięgnach, kościach, tętnicach, chrząstkach oraz rogówkach naszego oka. Pozostałe typy kolagenu występują na przykład w macicy, sercu, nerkach czy nawet w mózgu.
Podstawowe zadania
Najważniejszą funkcją kolagenu jest zabezpieczenie tkanek i narządów, poprzez wypełnienie przestrzeni międzykomórkowej i zadbanie o mechaniczną trwałość tkanki. Warto dodać, że zadaniem kolagenu jest również wiązanie w tkankach wody, odpowiedzialność za prawidłowe krzepnięcie krwi oraz szybkie zrastanie się kości i gojenie ran. Kolagen wspiera nasz układ odpornościowy, chroniąc przed chorobami lub umożliwiając szybkie i sprawne zdrowienie. W naszej skórze kolagen odpowiada za dobry poziom nawilżenia, elastyczność i sprężystość.
Niedobory kolagenu
Jeżeli zaczyna w naszym organizmie brakować kolagenu nasze włosy robią się sztywne, suche i łamliwe, wypadają garściami. Nasza skóra staje się wiotka, uwidoczniają się zmarszczki, bruzdy i załamania. Jako, że kolagen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania tętnic–bez jego wystarczającej ilości zaczniemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z niewystarczającym krążeniem krwi. Stawy pozbawione kolagenu zaczną boleć, przyczynią się często do reumatoidalnego zapalenia stawów, które jest bardzo trudne w leczeniu.
Zastosowanie kolagenu
Obecnie możemy suplementować kolagen w postaci tabletek, żelek lub proszku do rozpuszczania w wodzie. Jakiekolwiek efekty możemy zobaczyć dopiero po czterech miesiącach regularnego przyjmowania tego suplementu. Istnieją jednak też inne sposoby na podwyższenie ilości kolagenu w organizmie. Iniekcje z kolagenu, kompresy, gąbki i nici chirurgiczne – pomagają zadać o nasz wygląd zewnętrzny. Rusztowania kolagenowe wspierają układ moczowy czy regenerują tkanki fałdów głosowych. Nie trzeba chyba wspominać, że istnieje wiele kremów i balsamów, bogatych w kolagen, którzy możemy dostarczać zewnętrznie, aby poprawić elastyczność i nawilżenie naszej skóry (najbardziej popularne są kolagenowe płatki pod oczy zatrzymujące wodę w organizmie).
Nadmiar kolagenu
Przyjmując kolagen, warto trzymać się zalecanej na opakowaniu dawki – niezależnie czy będziemy pić rozpuszczony w wodzie proszek, łykać kapsułki czy zjadać kolagenowe żelki. Przedawkowanie może spowodować pojawienie się tak zwanych bliznowców. Można to łatwo wytłumaczyć na przykładzie używania kolagenu na ranie po cesarskim cięciu. Jeżeli będziemy za dużo wmasowywać kolagenu w żelu na przykład – rana zacznie się rozrastać, włóknienie przejdzie poza obszar pierwotnej blizny. Nie tylko rany zewnętrzne mogą ulec bliznowaceniu, spotyka się również włóknienie wątroby czy tkanki płucnej. Jak z każdym lekiem czy suplementem, należy trzymać się ściśle zaleceń producenta, a wszelkie odchylenia od normy konsultować z lekarzem.