SOK Suwałki: Gala Noworoczna 2023 | koncert
**Podczas Gali Noworocznej będzie można usłyszeć najsłynniejsze Arie oraz Pieśni z operetek i musicali takich jak: Księżniczka Czardasza” I.Kalmana, Kraina Śmiechu”, Giuditta” F.Lehara czy My fair Lady” F.Loewe w wykonaniu wspaniałych solistów: Moniki Gruszczyńskiej (sopran) i Rafała Żurka (tenor) z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Cezarego Gójskiego.
**
14.01.2023, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
**Bilety: 40 zł****KUP TERAZ »****lub w kasie SOK
**z _Suwalską Kartą Mieszkańca »_zniżki do 50%
S erdecznie zapraszamy na koncert w prawdziwie wiedeńskim stylu.
Gala Noworoczna to niesamowity koncert na powitanie 2023 roku, na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury wystąpi Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Cezarego Gójskiego wraz solistami Moniką Gruszczyńską i Rafałem Żurkiem.
Podczas Gali Noworocznej usłyszymy: Frederick Loewe Przetańczyć całą noc” z musicalu My fair Lady”, Franz Lehar Czardasz Ilony” z operetki Cygańska miłość”, Franz Lehar Aria Kto me usta całuje ten śni” z operetki Giuditta”, Andrew Lloyd Webber Memory” z musicalu Cats” Eduardo Di Capua O sole mio” (Moje słońce”) Pieśń neapolitańska, Johann Strauss (Syn) Wielka sława to żart” z operetki Baron cygański”, Robert Stoltz Brunetki i blondynki”, Franz Lehar Twoim jest serce me” z operetki Kraina Śmiechu”, Franz Lehar Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki Wesoła wdówka”, Imre Kalman W rytm walczyka” z operetki Księżniczka Czardasza”, Giuseppe Verdi Libiamo” z opery La Traviatta”, Francesco Sartori Time to say goodbye”, Aram Chaczaturian Walc ze suity Maskarada”, Johann Strauss (Ojciec) Radetzky Marsch” Eduard Strauss Bahn frei polka, Johann Strauss (Syn) Tritsch Tratsch polka”.
Rafał Żurek. Tenor. Urodzony w 1994 roku w Warszawie.
Ukończył ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie profesora Jerzego Knetiga oraz studia na tym samym wydziale na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie również w klasie profesora Knetiga (2020). Warsztat doskonalił na kursach wokalnych prowadzonych przez profesorów: Izabelę Kłosińską, maestro Sergeia Leiferkusa, Ryszarda Karczykowskiego oraz Jerzego Mechlińskiego.
W 2018 roku debiutował partią Plutona w Orfeuszu w Piekle J. Offenbacha w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje z teatrami Polskiej Opery Królewskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Opery Bałtyckiej. Kreował partie: tytułowego Syna marnotrawnego w L’enfant prodigue C. Debussy’ego, Male Chorusa w Gwałcie na Lukrecji , Quinta w The Turn of the Screw oraz Mayora w Albercie Herringu B. Brittena, Dzidziego w operze Hrabina S. Moniuszki, Grimoaldo w Rodelindzie J.F. Haendla, Don Anchise w La finta Giardiniera oraz Zbrojnego w Czarodziejskim Flecie W.A. Mozarta, Grabca w Goplanie W. Żeleńskiego. Ponadto jako student wykonał partie Jenika w operze Sprzedana Narzeczona B.Smetany w oraz Triqueta w Eugeniuszu Onieginie P.Czajkowskiego.
Do dzieł koncertowych które wykonywał można zaliczyć prawykonanie Requiem Giocoso T.Opałki oraz partie tenorowe w Mszy Nelsońskiej J.Haydna, Magnificat J.S.Bacha, Petite Messe Solenelle G.Rossiniego, Sonetach Krymskich S. Moniuszki, oraz Daniel Variations S. Reicha.
Współpracował z dyrygentami takimi jak: J.Przybylski, J.M.Florêncio, M.Wolińska, M.Klauza, M.Kluczyńska, L.Krych, D.Runtz, J. Wołosiuk, K.Garstka, W.Kunc, W.Kłosiewicz. Grał w spektaklach: K.Jandy, M.Sartovej, K.Sofulak, J.Stokalskiej, K.Siwińskiej, R.Wiczy-Pokojskiego, R.Skolmowskiego, A.Klimczaka, J.Kiliana.
Monika Gruszczyńska. Rodowita wrocławianka. We Wrocławiu rozpoczęła swoją edukację muzyczną w Podstawowej Szkole Muzycznej, później w Liceum Muzycznym w klasie fortepianu i organów. W 2000 r. ukończyła 6 letnie studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej we Wrocławiu z wynikiem bardzo dobrym (specjalność: wokalno-aktorska i pedagogika wokalna). Już podczas studiów doskonaliła swoje umiejętności na licznych wokalnych kursach mistrzowskich. Nadal jako studentka brała udział w wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych. Sopranistka jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego.
W swojej karierze artystycznej wystąpiła na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku. Będąc studentką, w maju 1999 r. zadebiutowała na scenie Teatru Muzycznego Operetki Wrocławskiej, śpiewając w spektaklu Emmericha Kalmana Księżniczka Czardasza”. Od września 1999 r. została solistką tego Teatru, w którym to kreowała wiele ról w spektaklach tj.: Skrzypek na dachu”, Ptasznik z Tyrolu”, Zorba”, Chicago”, Betleem Polskie”, rewie i inne. Z początkiem 2007 r. podjęła współpracę z Wrocławskim Teatrem Komedia, z którym związana jest obecnie.
Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową. Występuje gościnnie z recitalami na różnych scenach, w różnych miastach. Śpiewała z wybitnościami muzyki operowej i rozrywkowej. Współpracuje z wieloma dyrygentami a także orkiestrami filharmonii polskich. Brała udział w nagraniu trzech płyt CD z orkiestrami w repertuarze arii operetkowych, piosenek dawnych lat i ostatnio polskich kolęd . Monika Gruszczyńska zapraszana jest także do nagrań popularnych programów Telewizji Polskiej. Ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii, Belgii, Anglii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Słowacji i Watykanie. Zagrała w serialu Pierwsza miłość”
Solistka jest również wykładowcą akademickim. Prowadzi zajęcia z emisji głosu na Politechnice Wrocławskiej, prowadziła na Uniwersytecie Wrocławskim, Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Jest również nauczycielem śpiewu w Szkole Muzycznej w Trzebnicy.
źródło: monikagruszczynska.art/index.html
Cezary Gójski. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie w klasie prof. Józefa Laskowskiego. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Marka Zebury oraz Pawła Rybkowskiego. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, filia w Białymstoku w klasie wykł. Dariusza Garbacza. Podczas studiów czynnie uczestniczył w licznych seminariach, kursach, warsztatach i konsultacjach prowadzonych m. in. przez N. Meyerscough, M. Rezler, T. Tomaszewskiego, K. Podejko, K. Olechowskiego, J. Staniendę. Jeszcze w czasie studiów nawiązał stałą współpracę z orkiestrą Sinfonia Viva, w której pracuje na stanowisku koncertmistrza. W 2004 rozpoczął pracę w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Pracował tam do roku 2009, gdzie przez ostatnie 2 lata pełnił funkcję I skrzypka I głos. W 2012 roku objął stanowisko koncertmistrza w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Oprócz gry w orkiestrach i zespołach kameralnych realizuje się również jako solista. Do ważniejszych występów zalicza się wykonanie Koncertu skrzypcowego fis-moll op.14 Henryka Wieniawskiego z towarzyszeniem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec J.S. Bacha BWV 1043 z orkiestrą Sinfonia Viva, Koncertu G-dur Józefa Haydna z muzykami Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, a także Koncertu na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego podczas koncertu wieńczącego Warsztaty Orkiestrowe Ars Musica w Suwałkach w 2013 roku. Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Michał Klauza, Tomasz Radziwonowicz, Jan Miłosz Zarzycki czy Łukasz Borowicz. Od roku 2007 pracuje jako nauczyciel skrzypiec oraz dyrygent w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Suwałkach, gdzie z pasją przekazuje wiedzę muzyczną młodszym pokoleniom. W 2020 roku ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Marka Pijarowskiego na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Swoje umiejętności doskonali biorąc czynny udział w warsztatach i kursach mistrzowskich pod czujnym okiem znakomitych profesorów i pedagogów.
Regulamin imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury »
Suwalski Ośrodek Kultury, soksuwalki.eu/gala-noworoczna-2023/
Autor: krystian