Pompy c.o podstawowe kryteria wyboru

3 min czytania
Pompy c.o  podstawowe kryteria wyboru

Jeżeliby bliżej przyjrzeć się fizycznej budowie pomp od różnych producentów, nie zauważymy między nimi znaczących różnic. Podstawowe parametry pompy c.o określa jego najważniejszy element agregat sprężarkowy. Pozostałe części stanowią zawory, rurki oraz elektroniczny sterownik. Mimo wszystko, warto wyróżnić kilka standardowych kryteriów, którymi można kierować się podczas wyboru odpowiedniej pompy.

Posiadając dom mierzący około dwieście metrów kwadratowych, za pompę c.o http://doborpompy.pl/pompy-do-co/ zapłacimy od kilkunastu do dwudziestu tysięcy złotych. Niestety tańsze wersje nie będą spełniać swojego zadania w stu procentach.

Najważniejszą funkcją pompy jest oczywiście ogrzewanie pomieszczeń, warto jednak pamiętać, że może ona też chłodzić. Istnieją takie rodzaje pomp, które sprawdzą się jako źródło ciepła w zimie oraz generator chłodu w lecie. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest pompa, która pełni tylko jedną z tych ról. Pompy wyłącznie do chłodzenia, pracują jak coś w rodzaju rekuperatora.

Działanie pomp wystarczy znać tylko teoretycznie. W jednorodzinnych domach, wykorzystuje się tylko pompy z agregatem sprężarkowym. Najczęściej są one zasilane na prąd, natomiast zdarzają się też sytuacje, kiedy instaluje się spalinowe sprężarki. Jednak jest to rzadko spotykane w domach jednorodzinnych.

Pompa będzie sprawniejsza im mniejsza występuje różnica temperatury między dolnym i górnym źródłem. Dolne źródło ciepła to najczęściej woda gruntowa. Jej temperatura wynosi najczęściej około 10°C. Ważne jest także, aby pobierana woda była jak najwyższej jakości. Niektóre modele pomp posiadają wymienniki ciepła, które odporne są na niekorzystne działania chemiczne wody.

W obawie przed zużyciem się studni, bądź też spadkiem jej wydajności, warto zastanowić się nad systemem zamkniętym. Jest to kolektor gruntowy i daje on nam pełną kontrolę.

Możemy dokonać wyboru między kolektorem poziomym, a pionowym. Tańszą opcją jest kolektor poziomy, natomiast może on absorbować dużą powierzchnię działki.

Powietrze zasysane do pompy ciepła, uznawane jest za najtańsze i najprostsze rozwiązaniem kwestii źródła dolnego. Niestety z uwagi na klimat jaki panuje w naszych warunkach, stosowanie zewnętrznego powietrza do ogrzewania domu, może się okazać mało efektywnym rozwiązaniem. Szczególnie może to być zauważalne w zimie, kiedy temperatura spada do wartości ujemnych.

Stąd też często stosuje się biwalentny system. Kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej pewnej granicznej, włącza się grzałkę albo kocioł centralnego ogrzewania jako drugie urządzenie grzewcze.

Jako najlepsza opcja górnego źródła instalacji centralnego ogrzewania, wskazuje się tzw. podłogówkę wodne ogrzewanie podłogowe. Temperatury jakich ona wymaga nie muszą być wysokie. Natomiast jeśli nie jesteśmy zdecydowani na podłogówkę, a może tak być z różnych względów pozostaje zastosowanie klasycznych grzejników.

W tym wypadku grzejniki te muszą być znacznie większych rozmiarów niż te klasyczne. Wynika to z faktu, że temperatura wody wynosić będzie w okolicach sześćdziesięciu stopni Celsjusza, zatem wymagana będzie o wiele większa powierzchnia grzewcza. Mimo tego, że temperatura ta wydaje się stosunkowo niska, tak naprawdę jak na możliwości pompy c.o jest ona bardzo wysoka. Może to niestety dosyć niekorzystnie wpłynąć na system ogrzewania i jego parametry. Spadkowi ulec może moc pompy ciepła, ale też jej sprawność.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

suwalkinews_kf