Zbiorniki na gaz przydomowe - na co zwrócić uwagę podczas wyboru zbiornika?

Przydomowe zbiorniki na gaz znajdziemy w wielu sklepach. Jednak ich różnorodność może skutecznie zawrócić nam w głowach i uniemożliwić podjęcie rozsądnej decyzji bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem, który pomoże wybrać zbiornik jak najlepiej odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom.
W dzisiejszym artykule postanowiliśmy wejść w buty eksperta i sprawdzić, czy podziemny zbiornik na gaz okaże się lepszy od naziemnego, i nie tylko. Jeśli więc zdecydowałeś się na ogrzewanie gazowe domu, ale wciąż nie wiesz czym różnią się przydomowe zbiorniki na gaz i szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie, koniecznie sprawdź, co podpowiada ci ekspert.
Zbiornik na gaz podziemny a naziemny
Podstawowa różnica, jaką możemy zaobserwować na rynku zbiorników na gaz jest to różnica w montażu. Na tej podstawie wyróżniamy zbiornik gazowy podziemny i naziemny. Pierwszy jest przeznaczony do montażu pod ziemią, drugi do montażu naziemnego na specjalnym stelażu. Pierwszy jest praktycznie niewidoczny dla oka, drugi rzuca się w oczy jako bardzo wyraźny element zagospodarowania przestrzennego działki. Wydawać by się mogło, że inwestorzy wybierają wyłącznie zbiorniki na gaz przydomowe, których nie widać i które nie wpływają na możliwości aranżacji przestrzeni w ogół domu. Praktyka pokazuje jednak, że o ile zbiornik na gaz podziemny jest estetyczny, o tyle zbiornik na ziemny nierzadko okazuje się bardziej praktyczny. W czym rzecz?
Przydomowe zbiorniki na gaz podlegają przeglądom technicznym i rewizjom. Oznacza to, iż na czas przeglądu zbiornik musi być łatwo dostępny dla fachowca wykonującego przegląd. Jak nie trudno się domyśleć, na czas przeglądu podziemny zbiornik na gaz musi zostać najzwyczajniej w świecie wykopany, a to oznacza konieczność rozkopania przydomowego ogródka warzywnego lub trawnika. Nie wszyscy inwestorzy godzą się na takie rozwiązanie, dlatego dla nich producenci zbiorników na gaz przygotowali zbiorniki naziemne. Zbiorniki te ze względu na sposób montażu są łatwo dostępne i nie wymagają wykonywania żadnych prac przed planowanym terminem przeglądu technicznego. Oczywiście, ich mankamentem jest duża widoczność, która znacząco wpływa na estetykę otoczenia domu. Dlatego też właściciele niewielkich działek budowlanych znacznie chętniej sięgają po podziemne zbiorniki na gaz przydomowe, które umożliwiają swobodne zagospodarowanie przestrzeni wokół domu.
Niezależnie od tego, na jaki zbiornik się zdecydujemy przed wyborem ostatecznego rozwiązania pozostają jeszcze dwa bardzo ważne pytania. Pierwszym jest prognozowane zapotrzebowanie nieruchomości na paliwo. Warto przy tym pamiętać, iż gaz płynny jest nie tylko źródłem ciepła dla domu, ale również może być wykorzystywany do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz stosowany w kuchence gazowej. Im więcej zastosowań dla gazu płynnego znajdujemy w sowim domu, o tym większym zbiorniku na gaz powinniśmy pomyśleć. Zbiorniki dostępne są o różnych pojemnościach, w związku z czym z łatwością znajdziemy taki, który zaspokoi zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego na gaz. Mimo dużego zapotrzebowania na gaz największy zbiornik na gaz podziemny czy naziemny nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Musimy bowiem pamiętać o kosztach dostawy gazu, a te są opłacalne wyłącznie wówczas gdy nie przekraczają pojemności jednej cysterny. Dlatego czasami lepiej zdecydować się na mniejszy zbiorniki oraz częstsze dostawy gazu.
Ostatnim ważnym pytaniem, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć decydując się na zbiornik gazowy podziemny czy naziemny jest pytanie o sposób pozyskania tego zbiornika. Zbiornik możemy kupić lub wydzierżawić. W praktyce dzierżawa okazuje się rozwiązaniem bardzo wygodnym, i w ogólnym rozrachunku niewiele droższym od zakupu zbiornika przydomowego.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski