Już 10 czerwca rusza XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK. W programie m.in. dwadzieścia jeden prezentacji spektakli z Polski i Europy, mistrzowski spektakl plenerowy gdańskiego Teatru Snów, warsztaty i animacje teatralne oraz specjalny pokaz “Świateł Broadway’u. Podróży do gwiazd”. 

10-13.06.2019
SOK, pl. M. Konopnickiej, park Konstytucji 3 Maja

wstęp wolny

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zakwalifikowało się dwadzieścia jeden zespołów z Polski, Białorusi, Łotwy, Litwy, Słowacji. Motywem przewodnim jest hasło Cały świat nie zastąpi Ci domu… Dom zastąpi Ci cały świat odwołujące się do kultywowania ważnych wartości, powrotu do natury i poszukiwania własnego miejsca. Gościem specjalnym Wigraszka będzie gdański Teatr Snów, jeden z najoryginalniejszych teatrów ulicznych w Polsce, ceniony za niepowtarzalną poetycką stylistykę swoich spektakli. W programie imprezy także otwarte dla publiczności prezentacje konkursowe dziecięce i młodzieżowe oraz Plac Teatralny, czyli animacje artystyczne z udziałem aktorów i publiczności. 

Młodych aktorów oceniać będą uznani w środowisku zawodowcy, m.in. Marek Waszkiel, znawca i teoretyk teatru, ceniony pedagog i wykładowca, który podczas festiwalu poprowadzi dyskusję o roli teatru w kształtowaniu wrażliwości młodego pokolenia. W jury zasiadać też będą Joanna Łupinowicz, aktor, reżyser, instruktor teatralny oraz Włodzimierz Ciborowski, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

Festiwal zainaugurują w poniedziałek, 10 czerwca zespoły konkursowe, które wielobarwnym, radosnym korowodem przejdą z placu Marii Konopnickiej przed SOK, gdzie zaprezentują się na Placu Teatralnym. Otwarciu festiwalu towarzyszyć będzie wystawa “Wokół teatru”, na której będzie można zobaczyć niezwykłą galerię lalek, masek i elementów scenografii z Wydziału sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku oraz prace uczestników zajęć działającej w SOK pod kierownictwem Mieczysława Iwaszki Pracowni Sztuk Pięknych. 

We wtorek, 11 czerwca zobaczymy efektowny spektakl plenerowy. „Remus” Teatru Snów z Gdańska to opowieść o samotności niepozornego, a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z zastanym i podejmuje walkę w imię dobra. Scenariusz przedstawienia powstał na motywach słynnej epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego i nawiązuje do mitów i legend tej krainy.

Uroczystość zakończenia i wręczenia nagród laureatom festiwalu w środę, 12 czerwca uświetni rewelacyjnie przyjęty przez publiczność spektakl taneczny „Światła Broadway’u. Podróż do marzeń” w wykonaniu Studia Dance Academy SOK w reżyserii Mihaila Nikolova.

Zapraszamy małych i dużych Widzów do udziału! Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. 

 10 czerwca 2019 (poniedziałek) 

  • PREZENTACJE KONKURSOWE w kategorii dziecięcej
     – 10.00 Czarnoksiężnik z Krainy Oz, Studio Teatralne Drevinukas, Olita, Litwa, (50′), Sala im. A. Wajdy
     – 10.55 Skarb, Teatr Żółtodziób, Białystok (25′), Sala Kameralna
     – 11.25 Perypetie Nutki Gis, Teatr Krokusy, Podszkle (25′), Sala im. A. Wajdy
     – 12.00 Urodziny Kolumba, Teatr Skrajokliali, Olita, Litwa (50′), Sala Kameralna
     – 13.00 Zachowane w pamięci, zachowane w sercu, Teatr Zakręceni, Białystok (25′), Sala im. A. Wajdy
  • 16.00 |  ANIMACJE TEATRALNE i korowód uczestników festiwalu 
    plac Marii Konopnickiej – plac przed SOK
  • 17.00 |  PLAC TEATRALNY prezentacje zespołów konkursowych 
    plac przed SOK
  • 17.30 |  UROCZYSTA INAUGURACJA FESTIWALU otwarcie wystawy “Wokół teatru” 
    foyer SOK
  • PREZENTACJE KONKURSOWE w kategorii młodzieżowej
     – 18.00 Dziewczyna, która podeptała chleb, Teatr Bel Etage, Białystok (30′), Sala im. A. Wajdy
  • omówienia spektakli z udziałem jurorów i instruktorów
    kawiarenka festiwalowa, godz. 18.35

 11 czerwca 2019 (wtorek) 

  • PREZENTACJE KONKURSOWE w kategorii dziecięcej
     – 9.00 Prawo jazdy, Teatr Tygrysek, Warszawa (35)’, Sala im. A. Wajdy
     – 9.30 Wszystko co chcemy (możemy) powiedzieć, Teatru DDS Jednosmerka, Nitra, Słowacja (20′), Sala Kameralna
     – 10.00 Głębia, Teatrzyk Dziecięcy Debiucik, Wilamowice (35′), Sala im. A. Wajdy
     – 10.40 Bohater – opowieść z przyszłości, Teatr Projekt VIP, Białystok (25′), Sala Kameralna
     – 11.15 Drewniana altanka, Teatr Bezimienni, Mińsk, Białoruś (45′), Sala im. A. Wajdy 
     – 12.30 Calineczka, Dziecięce Muzyczno-Dramatyczne Studio Dzwoneczki, Grodno, Białoruś (40′), Sala im. A. Wajdy 
  • PREZENTACJE KONKURSOWE w kategorii młodzieżowej
     – 16.00 Historia wigilijna, Grupa Otwarta, Białystok (30′), Sala im. A. Wajdy
     – 16.35 Chcę tańczyć, chcę śpiewać, chcę krzyczeć, Teatr Formy Parra, Ustrzyki Dolne (30′), Sala im. A. Wajdy
     – 17.15 Ciekawa baba, Dziecięce Studio Teatralne Igra, Rēzekne, Łotwa (35′), Sala Kameralna
  • omówienia spektakli z udziałem jurorów i instruktorów
    kawiarenka festiwalowa, godz. 12.05 / 13.55 / 17.55

 12 czerwca 2019 (środa) 

  • PREZENTACJE KONKURSOWE w kategorii młodzieżowej
     – 9.00 System, Teatr Chmur Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz, Warszawa (45′), Sala im. A. Wajdy
     – 9.55 Na skrzydłach,  Teatr DS Divadelni Panteri, Nitra, Słowacja (35′), Sala Kameralna
     – 10.50 Pół na Pół, Teatr Na Pół, Warszawa (30′), Sala im. A. Wajdy
     – 11.25 Solitude, Teatr NOTOCO, Kraśnik (35′), Sala Kameralna
     – 12.05 Wielki Dar, Teatr Studio Młodych, Hriňová, Słowacja (25′), Sala im. A. Wajdy
     – 13.00 Filiżanka, Teatr NOTOCO, Kraśnik (40′), Scena Kameralna
  • omówienia spektakli z udziałem jurorów i instruktorów
    kawiarenka festiwalowa, godz. 12.35 / 13.40 

Liczba miejsc na spektakle konkursowe ograniczona; wskazane wcześniejsze rezerwacje. Rezerwacje grupowe: tel. 87/ 563 85 06.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.