SOK Suwałki: Plenerowy “Remus” Teatru Snów z Gdańska na Wigraszku
Spektakl w wykonaniu teatru znanego z niepowtarzalnej poetyckiej stylistyki, prawdziwego klasyka polskiego teatru ulicznego. Poruszającej historii outsidera opartej na motywach słynnej kaszubskiej epopei towarzyszy charakterystyczna dla ulicznych przedstawień widowiskowa forma szczudła, duże formy plastyczne oraz ogień.
Wtorek, 11.06.2018, godz. 21.00
park Konstytucji 3 Maja
**wstęp wolny
**spektakl towarzyszy XVIII Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK 2019
“Remus” to opowieść o samotności niepozornego, a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z zastanym i podejmuje walkę o zmiany w najbliższym otoczeniu. Należy realizować ideały, walczyć w imię Dobra z silniejszymi, a czasowe niepowodzenie nie oznacza ostatecznej klęski. Remus dowiaduje się, że jest z rodu mitycznych Stolemów, i ma do wypełnienia ważną misję. Ma wybawić zapadły zamek czyli obudzić tożsamość kulturową Kaszubów. Próbuje realizować ją na swoją miarę, jeżdżąc po jarmarkach i sprzedając polskie książki i drobiazgi niezbędne w domu. Jest uparty ale nie pozbawiony ludzkich słabości. W kluczowym momencie nie wystarcza mu odwagi i wiary, by misję ostatecznie wypełnić. Choć ponosi porażkę, przekazuje tę ideę następcom.
W spektaklu powstałym na motywach uznanej za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej powieści Aleksandra Majkowskiego Życie i przygody Remusa”, pojawiają się postaci z legend i podań kaszubskich: Smętek, Straszk, Śmierć, Stolemy a także mityczny Zapadły Zamek. Widowiskowa forma przekazu uatrakcyjnia przekazanie prostej i czytelnej opowieści o konieczności kultywowania legend i obrzędów ludowych w zachowaniu tożsamości narodowej oraz krzewienia przywiązania do regionu.
Zespół Teatru Snów przygotowywał się do realizacji przedsięwzięcia kilka lat, gromadząc oryginalne kaszubskie rekwizyty oraz nawiązując współpracę z kaszubskimi twórcami ludowymi, wśród których należy wymienić Waldemara Faryno (współpraca scenograficzna, elementy rzeźbione). Specjalnie dobrana oprawa plastyczna oraz muzyczna jest ważnym elementem każdego spektaklu Teatru Snów”. W widowisku Remus” zostaną użyte charakterystyczne dla teatru plenerowego środki: szczudła, duże formy plastyczne oraz ogień. Głównym elementem scenograficznym będzie wielofunkcyjnie używany tradycyjny drewniany wóz drabiniasty, co stanowi odwołanie do europejskiej tradycji ludycznych teatrów wędrownych.
Ogromną rolę w Sztuce Ulicy odgrywa obraz. To właśnie on, podobnie jak w pewnej pięknej piosence, ma zostać przez przypadkowego widza-przechodnia, ocalony od zapomnienia. Dlatego też, zjawiskowa Śmierć na Rynku Nowego Miasta, unosząca się na szczudłach ponad publicznością, na długo pozostanie w pamięci widzów. Podobnie jak zapach palących się drew, wielka rybacka sieć oddzielająca człowieka od marzeń czy sznur na szyi Orła-Skazańca. Przedstawienie teatru z Gdańska zwraca uwagę spójnością przedstawianej historii, historii człowieka samotnie walczącego o coś więcej niż dywan-nielot czy czerwona koszula na wiejskim targu. Przedstawienie oswaja ze Śmiercią, przed którą próbujemy się ukryć, podejmujemy walkę, by w końcu zrozumieć, że podanie ręki jest nieuniknione, jak w ostatnim akordzie sztuki. Nie można jednak zapomnieć, że rzecz cała dotyka wielkiej historii Kaszubów, piękna ich odrębnej kultury i walki o uchronienie tożsamości. I do imienia Remusa, nie sposób nie dodać imienia Aleksandra Majkowskiego, autora ‘kaszubskiego zwierciadła’, którego pewno gdzieś w zaświatach, cieszą teatralne poczynania festiwalowych Gości…Śmierć po kaszubsku, czyli rzecz o ‘Remusie’ Teatru Snów’, Małgorzata Wysocka-Błaszczak, sztukaulicy.pl- recenzje
Scenariusz, reżyseria i scenografia: Zdzisław Górski
Projekty kostiumów: Maciej Wojcieszkiewicz
Wykonanie Kostiumów: Anna Kozaryna i Krystyna Bienias
Wykonanie rzeźb: Waldemar Faryno
Muzyka: collage
Premiera: lipiec 2009
Czas trwania: około 45 minut
Teatr Snów zrealizował do tej pory kilkanaście spektakli plenerowych i kilka przedstawień scenicznych. Do najważniejszych należą: Pokusa i Gry maski (1987), W drodze do raju (1988), Czarodziejski Ptak, Republika marzeń i Sanatorium (1989), Powrót (1990), Podróże (1991), Wizyta (1993), Ogród (1995), Księga utopii (1999), Żuraw i Rejs (2000), Szafarz (2002), Pokój (2005), Pracownia (2006), Stół (2007), Imitacje (2008), Remus (2009), Ulro (2011) i Pielgrzymka (2012), Rudymenty (2014). Teatr prezentował się na wielu prestiżowych festiwalach, między innymi w Awinionie, Marsylii, Lozannie, Edynburgu, Brnie, Stockton, Petersburgu, Gandawie, Sewilli, Archangielsku oraz w Kopenhadze. Występował też w wielu miastach Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Mołdawii, Niemiec, Danii, Szwecji, Czech, Słowacji i Ukrainy. Jest laureatem nagród na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowych Targach Inicjatyw Teatralnych w Pile, Zderzeniach Teatralnych w Kłodzku, otrzymał również Nagrodę Teatralną Wojewody Gdańskiego za twórczą kontynuację tradycji teatru alternatywnego na Wybrzeżu w 1994 roku. Dyrektor artystyczny teatru Zdzisław Górski został w roku 1993 uhonorowany nagrodą im. Jana Dormana przyznaną przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, tytułem Instruktora Roku 1993 przyznawanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za osiągnięcia w roku 1999.
Suwalski Ośrodek Kultury, soksuwalki.eu/, soksuwalki.eu/plenerowy-remus-teatru-snow-z-gdanska-na-wigraszku/
Autor: krystian