Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

Rynek telekomunikacyjny w Polsce dynamicznie się rozwija. Jeszcze 30 lat temu, mieliśmy tylko telefony stacjonarne, a operator telekomunikacyjny był tylko jeden – Telekomunikacja Polska. Później nastała era telefonii komórkowej, pojawiło się najpierw trzech, a potem czwarty duży gracz. W telefonii stacjonarnej również pojawiła się konkurencja. Kolejnym krokiem było pojawienie się niezliczonej ilości operatorów wirtualnych, którzy oferują swoje usługi korzystając z infrastruktury innych sieci. W międzyczasie coraz większą popularność zaczęła zdobywać telefonia internetowa – VoIP, która zrewolucjonizowała rynek telefonii dla firm i otworzyła możliwości wejścia w ten sektor dla wielu podmiotów oferujących do tej pory inne usługi. Przyjrzyjmy się największym graczom na polskim rynku.

Telefonia stacjonarna – Orange i Netia

W telefonii stacjonarnej największym operatorem telefonicznym jest Orange, czyli spadkobierca dawnego monopolisty – TP SA. Spółka powstała z połączenia się Telekomunikacji Polskiej i PTK Centertel w 2013 roku. Do niedawna spółka była również największym operatorem komórkowym w Polsce. Obecnie posiada prawie 14,5 miliona abonentów.

Drugim znaczącym graczem w telefonii stacjonarnej jest Netia. Stanowiąca obecnie część Grupy Cyfrowy Polsat, jest również dostawcą usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego i mobilnego dla użytkowników prywatnych i firm.

Przegląd największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce

Telefonia komórkowa – 4 dużych graczy

Wśród czwórki operatorów telekomunikacyjnych w zakresie telefonii komórkowej trwa zacięta walka o miano największego gracza na rynku. Obecnie największym polskim operatorem telefonicznym jest P4, właściciel sieci Play. Jest to najmłodsza sieć w naszym kraju, powstała w 2007 roku i bazująca na usłudze roamingu wewnętrznego, czyli korzystania z sieci nadajników innych operatorów (na początku Polkomtela, obecnie głównie T-Mobile). Posiada prawie 15 milionów abonentów.

Drugą największą siecią telefonii komórkowej jest wspomniane wcześniej Orange. Pod nazwą PTK Centertel był pierwszym operatorem telefonii komórkowej w Polsce, wtedy jeszcze analogowej.

Trzecim największym graczem wśród polskich operatorów telefonicznych jest Polkomtel, właściciel sieci Plus. Posiada obecnie prawie 12 milionów abonentów. Obecnie spółką jest częścią Grupy Cyfrowy Polsat, co wraz usługami telewizyjnymi i internetowymi od Netii daje Plusowi bardzo szeroki wachlarz możliwości oferowania pakietów usług dla klientów.

Czwartą w Polsce siecią telefonii komórkowej jest T-Mobile, posiadająca ponad 10 milionów abonentów. Powstała w 1996 roku jako Era GSM, której operatorem była Polska Telefonia Cyfrowa, należąca do Deutsche Telekom. W 2011 roku zmieniła nazwę marki na obecną, która jest wykorzystywana przez DT na całym świecie.

Operatorzy wirtualni

Poza największymi graczami na polskim rynku istnieje bardzo wiele mniejszych podmiotów, którzy są wirtualnymi operatorami telekomunikacyjnymi. Oferują oni usługi nie posiadając własnej sieci, korzystając z infrastruktury innych. W sumie mają ponad 1,5 miliona abonentów. Część operatorów wirtualnych, to marki stworzone przez operatorów strukturalnych (np. Heyah – T-Mobile, nju mobile – Orange, Plush – Polkomtel), inni stanowią rozszerzenie pakietów usług firm z branż pokrewnych (np. Cyfrowy Polsat, Vectra, Toya, nc+ Mobile, UPC). Jeszcze inni to marki firm działających w zupełnie innych branżach (Virgin Mobile, tuBiedronka, wRodzinie, RedBull Mobile). Stanowią oni niewielki procent rynku, jednak w dużym stopniu urozmaicają ofertę dla klientów.