Poli(tetrafluoroetylen) jest syntetycznym materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu w różnych dziedzinach przemysłu. Stosowany jest on także do wytwarzania uszczelek stosowanych w różnych branżach. Uszczelki te określane są wówczas jako uszczelki PTFE lub teflonowe. Czy zachodzi pomiędzy nimi jakaś różnica?

Zsyntetyzowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku poli(tetrafluoroetylen) stał się prawdziwie rewolucyjnym materiałem. Ze względu na swoje właściwości zaczął być stosowany dość szybko w wielu branżach.

Dzisiaj z PTFE material, ponieważ tak skrótowo określa się poli(tetrafluoroetylen), wytwarza się także wysokie jakości uszczelnienia techniczne przeznaczone do umieszczania w różnych instalacjach, sieciach, maszynach oraz urządzeniach.

Uszczelki PTFE posiada aktualnie w swoim asortymencie wiele firm, w tym między innym firmy Reinz czy Garlock – Gylon. Można zakupić je między innymi w sklepie firmy Becker Uszczelnienia Polska z Łodzi, która prezentuje bliżej swój asortyment pod adresem strony internetowej.

Często można spotkać się wówczas z dwoma nazwami – uszczelki PTFE oraz uszczelki teflonowe. Czy różnią się one wówczas pomiędzy sobą czymś więcej niż tylko oznaczeniami?

PTFE material a teflon – nazwy

Wspomniany już wcześniej poli(tetrafluoroetylen) to nazwa stosowana do określenia związku chemicznego, syntetycznego fluoropolimeru, który skrótowo określany jest także jako PTFE.

Związek ten został opracowany po raz pierwszy w 1938 roku w laboratoriach amerykańskiej firmy DuPont, która następnie opatentowała jego metodę syntezy. Firma zrobiła to w 1956 roku, nazywając jednocześnie swój związek teflon. Teflon jest zatem nazwą handlową firmy DuPont.

Gdy patent uległ po 20 latach wygaśnięciu, nazwa handlowa, czyli teflon nadal pozostała zastrzeżonym znakiem towarowym firmy DuPont. Jest tak do dnia dzisiejszego, dlatego też stosowanie nazwy teflon na wyroby, które nie powstają w fabrykach DuPont, jest nieprawidłowe.

Wobec tego, jeśli firma inna niż DuPont oferuje produkt taki jak uszczelka teflonowa, może narazić się na proces sądowy o naruszenie nazwy handlowej. Warto jednak wskazać, że nazwa ta stosowana jest powszechnie, chociaż w asortymentach firm znajdziemy głównie uszczelki wykonane z materiału oznaczonego jako PTFE.

PTFE material a teflon – czy istnieją jakieś różnice?

Pojawia się zatem pytanie – czy uszczelka PTFE posiada jakieś inne właściwości niż uszczelka teflonowa?

W tym przypadku nie ma żadnej różnicy, ponieważ do produkcji uszczelnienia w większości przypadków stosuje się ten sam materiał. Warto jednak wskazać, że producenci mogą wytwarzać go w innych sposób i dodawać do niego różne dodatki, dlatego też nie zawsze materiał PTFE stale posiada takie same właściwości.

Bardzo dobrym przykładem są tutaj uszczelki płaskie wytwarzane z materiału oznaczonego jako ePTFE, czyli inaczej z ekspandowanego PTFE. W procesie ekspandowania PTFE uzyskuje komórkową strukturę, jest bardziej sprężysty i miękki.

Takie uszczelki nadal zachowują właściwości PTFE – mogą być stosowane z powodzeniem jako uszczelki wysokotemperaturowe czy w agresywnych środowiskach chemicznych, ale są lepiej dopasowane do miejsca montażu.

Wykonane z e-PTFE uszczelki najczęściej posiadają formę taśm uszczelniających lub też płyt, z których następnie wycina się odpowiednie uszczelki. Można spotkać się także z uszczelkami o podwójnej strukturze, na przykład są to uszczelki kołnierzowe z materiału Gylon od firmy Garlock. Z zewnątrz wykonane są z materiału ekspandowanego, natomiast od środka z litego dla jeszcze lepszych właściwości fizycznych.

PTFE material – uszczelki PTFE czy teflonowe?