Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Suwałki

W sobotę 28 września przywrócono pamięć o żołnierzach Armii Krajowej rozstrzelanych przez Niemców w Prudziszkach. To tutaj 29 września   1943 roku Niemcy zamordowali  12 polskich patriotów w tym  księdza proboszcza z parafii w Mońkiniach.

Pan Franciszek Butkiewicz  mieszkaniec Suwałk zainteresował tym zaniedbywanym przez lata miejscem  Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku – naczelnika Oddziałowego Biura  Upamiętniania Walk i Męczeństwa dr Jarosława Schabieńskiego, Starostę Suwalskiego Witolda Kowalewskiego,  Wójta Gminy Jeleniewo Kazimierza Urynowicza oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki Wojciecha Rodaka. Wspólne działania wymienionych instytucji i   osób doprowadziło do gruntownego odnowienia pomnika wzniesionego przez mieszkańców Gminy Jeleniewo w 1957 roku z inicjatywy ojca Pana Franciszka Butkiewicza. Do tego ukrytego w lesie pomnika, kierują też nowe tabliczki i drogowskazy.

W uroczystościach odsłonięcia pomnika uczestniczył poseł-wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, przedstawiciele służb mundurowych, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jeleniewie, samorządowcy, leśnicy, harcerze oraz Pan Franciszek Butkiewicz.