Wernisaż wystawy rysunku, malarstwa i grafiki
Piątek, 8.11.2019, godz. 18:00
Galeria Patio, SOK, ul. Jana Pawła II 5

Minął rok od śmierci Wiesława Osewskiego. Związany przez lata z Suwałkami i Suwalszczyzną rysownik, grafik, artysta, Wiesio umiał jak mało kto w satyryczny sposób przenosić swoje obserwacje świata na papier, ale nie tylko żartobliwe rysunki nam po nim pozostały. W Galerii Patio zaprezentowanych zostanie ponad 160 prac – grafik, rysunków, a także obrazów.

wstęp wolny | wystawa czynna do 31 grudnia 2019 roku

Wiesław, a dla przyjaciół Wiesiu, zawsze będzie zapamiętany jako człowiek o ciepłym usposobieniu, łagodnym, stonowanym głosie, życzliwy i niekonfliktowy. Jako artysta o wyjątkowym darze pokazywania rzeczywistości w sposób żartobliwy, pomysłowy i zaskakujący, bardzo pracowity, wszechstronny i zawsze dobrze zorganizowany.

Pamiętam jak odwiedzał nas – Halinę i mnie w galerii Chłodna 20 raz w miesiącu – zawsze po wizycie u fryzjera, aby dowiedzieć się co nowego u nas słychać. Chętnie wspominał wcześniejsze czasy – jeszcze za Biura Wystaw Artystycznych, gościliśmy go nieraz herbatą w pracowni plastycznej ROKiS-u. Takim pozostanie w naszej pamięci.

Minął ponad rok od śmierci naszego serdecznego kolegi – artysty, bez którego trudno wyobrazić sobie „Krajobrazy”, „Jaćwież” i wiele innych wydawnictw, książek nie tylko tych lokalnych. Rysunek to matka wszystkich dyscyplin artystycznych, to od niego wszystko bierze swój początek. Jako szybki zapis własnych myśli, pomysłów, jako notatnik w procesie tworzenia i poszukiwania formy, jako w końcu ostateczny wyraz twórczej ekspresji. Wiesław umiłował sobie rysunek szczególnie i znakomicie wyrażał poprzez niego swoje emocje, refleksje, czynił to bardzo dosadnie, nie unikał nieraz czarnego humoru, absurdalnych zestawień formy, treści czy symboli.

Obecna wystawa jest próbą pokazania różnorodności poszukiwań artystycznych Wiesława Osewskiego. Z bogatego zbioru umożliwiającego prezentację nawet kilku dużych wystaw tematycznych zostało wybranych ponad 160 reprezentatywnych rysunków i grafik oraz kilka przykładów jego malarstwa. Było to możliwe dzięki przychylności i życzliwości Pani Barbary Sobczak-Osewskiej, która użyczyła Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury swoje zbiory po mężu i której należą się za to szczególne podziękowania. Podziękowanie kieruję też do Pana Henryka Kudeli, który użyczył do wystawy zestaw rysunków satyrycznych.

Na jednym z rysunków Wiesława (komiksie plenerowym) odczytałem wers: „Media vita in morte sumus” – pośrodku życia jesteśmy otoczeni śmiercią. To początek średniowiecznej antyfony – pochodzącej z VIII w., której autorstwo przypisuje się Notkerowi, zwanemu Jąkałą, zakonnikowi z benedyktyńskiego opactwa w Sankt Gallen. Ta łacińska inskrypcja przypomina o nieuchronności śmierci i zanurzeniu w nią każdego z nas, śmiertelnych. Odpoczywaj w pokoju Wiesiu, niech Twoje rysunki nas rozweselają, przynoszą dla nas radość i otuchę, nawet w najbardziej ponure dni.

Andrzej Zujewicz

Wiesław Osewski

Urodzony w Augustowie, absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Supraślu (obecnie PLSP w Supraślu). Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP w Gdańsku), Wydział Projektowania Plastycznego w Katedrze Projektowania Wnętrz oraz Wydział Malarstwa. W 1973 roku uzyskał dyplom z grafiki użytkowej w pracowni doc. Witolda Janowskiego na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.

Pozostawił po sobie wiele rysunków, szkiców, grafik w tym linorytów, drzeworytów i akwafort, niewielką liczbę obrazów olejnych oraz pokaźny zbiór ekslibrisów (ponad 200 sztuk). Był cenionym autorem rysunków satyrycznych. Jego prace znakomicie ilustrowały liczne książki, bajki i wiersze, często wykorzystywano je też do tworzenia logotypów, etykiet, medali, kart pocztowych i publikacji okolicznościowych. W swojej twórczości Wiesław Osewski często odwoływał się do historii, legend, przyrody i mieszkańców Suwalszczyzny.

We współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach zaprojektował i zaaranżował wiele ekspozycji i wernisaży. Miał wiele autorskich wystaw indywidualnych, m.in. w Gdyni (1974), Elblągu, Białymstoku, Gdańsku (1975), Bolzano we Włoszech (1995), w Gołdapi i w Wigrach (1997), w Olicie i w Wilnie na Litwie (1998), w Ełku (1999), w Augustowie (2000). W Suwałkach jego prace można było oglądać sześciokrotnie: w BWA (1982, 1986, 1990) oraz Galerii Chłodna 20 (1998, 2006, 2011). Uczestniczył też w ponad 100 ekspozycjach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, na których honorowano go prestiżowymi nagrodami, medalami i wyróżnieniami.

Wiesław Osewski był wielkim propagatorem sztuki mail artu, którą promował w swoim środowisku artystycznym. W latach 1984-1988 pełnił rolę komisarza artystycznego interdyscyplinarnego konkursu “Natura matką ludzi”. Przez wiele lat był redaktorem graficznym “Krajobrazów” oraz innych czasopism. Był nie tylko aktywnym artystą i redaktorem graficznym ale także pedagogiem. Pracował jako nauczyciel malarstwa, rysunku, grafiki warsztatowej, typografii i liternictwa w Zespole Szkół Nr 2 i Studium Ekspresji Twórczej w Suwałkach. Pełnił też funkcje prezesa, członka zarządu i skarbnika delegatury suwalskiej Suwalskiego Towarzystwa Kultury. Pasjonował się sportem, w szczególności interesowała go lekkoatletyka, saneczkarstwo i żeglarstwo.

Prace Wiesława Osewskiego znajdują się w muzeach w: Gutenberdze, Rimhild (Niemcy), w Milwaukee (USA), Gabrowie (Bułgaria), Hawanie (Kuba), Knokke Heist (Belgia), Forte del Marmi (Włochy), Moskwie (Rosja), Wilnie (Litwa), Strasburgu (Francja) oraz wielu galeriach prywatnych w kraju i za granicą. Warto wspomnieć, że również Suwalski Ośrodek Kultury posiada pokaźny zbiór grafik, rysunków i obrazów artysty.