Potocznie nazywa się je paleciakami i wydawać, by się mogło, że są to tanie i mało użyteczne palety po nazwie sugerując, ale jednak nie. Paleciak, bowiem to kolokwialne określenie także dla wózka paletowego. Ten, szczególnie wózek paletowy z wagą, jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych podstawowych sprzętów dla powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych. W większości przypadków taką podstawę stanowi wózek paletowy ręczny, w warsztatach i na budowach z kolei żuraw warsztatowy, a w dużych halach produkcyjnych i magazynach wózek elektryczny.

Dlaczego paleciaki pozostają w branży na topie?

Z kilku podstawowych powodów. Po pierwsze wózek paletowy jest tańszy i to znacznie od wózka elektrycznego czy sztaplarki. Po drugie, różnorodność oraz możliwość dopasowania parametrów i specyfikacji paleciaka z wagą ułatwia jego dopasowanie do własnych potrzeb oraz powierzchni, jaką dysponujemy. Wózki elektryczne najczęściej są dużych gabarytów, ponieważ potrzebują skomplikowanych mechanizmów. W przypadku wielu wózków paletowych nie musimy się o to martwić, gdyż są małe i mobilne, np. wózek do beczek czy wózek schodowy. Paleciaki to rodzaj wózków magazynowych, które znacznie łatwiej wymienić, naprawić i jednocześnie utrzymać w stanie sprawności.

Paleciaki - idealne dla każdej firmy

Wózek idealny dla każdego?

Wózek paleciak jest wciąż wykorzystywany najchętniej w przemyśle, halach produkcyjnych, magazynach, a nawet w branży spożywczej. Spotkamy go także w towarzystwie żurawia warsztatowego i podnośników nożycowych w takich miejscach, jak warsztaty czy punkty wulkanizacyjne. Najczęściej będą to wózki z wagą do palet, ale modele bez wag można także łatwo nabyć i dodatkowo za niższą cenę. Wózki ręczne będą idealne tam, gdzie zachodzi konieczność transportu towaru, ale przestrzeń nie zapewnia duże manewrowości. Raczej takie wózki sprawdzą się przy średnio ciężkich ładunkach (do 2,5 tony), gdyż cięższe będą wymagały paleciaków ręcznych na specjalne zamówienie z większym obciążeniem. Takie wózki można zamówić na przykład od firmy Silverstone Polska. Firma zajmuje się dystrybucją sprzętu transportowego i magazynowego - wózki, szafy na narzędzia, akcesoria, części wymienne i wiele więcej.

Specyfikacje wózków

Wózki platformowe mają różne parametry i specyfikacje, mogą różnić długością wideł, udźwigiem maksymalnym, szerokością, uniesieniem, a nawet rolkami transportowymi do maszyn. Wybór zależy od tego, czego najbardziej potrzebujemy. Jeżeli chodzi o ciężar to powinniśmy wybrać wózek większego formatu  z udźwigiem do 2 500 kg lub większym. Jeżeli chodzi o uniesienie to najlepsze będą do tego sztaplarki lub podnośnik nożycowy. Mogą osiągać nawet 1,6 m wysokości. Jeżeli z kolei mamy do czynienia z niewymiarowymi paletami czy towarami (np. meble czy blachy) to najlepiej zamówić wózek o długich widłach. Przy specjalnie obniżonych paletach (np. europalety z rynku amerykańskiego) - wózek o obniżonym progu.