Jest upalny sierpień 1920 roku. Dwa oddziały szykują się do bitwy, która zadecyduje o losach państw. Stań po jednej ze stron i poprowadź swoich ludzi do zwycięstwa. Przenieś się w czasie do jednego z najważniejszych wydarzeń XX wieku – Bitwa pod Zadwórzem 1920, 18. największa bitwa w dziejach świata, to starcie, które uratowało Lwów przed bolszewikami.

niedziela, 9.08.2020, godz. 14.00
Bulwary nad Czarną Hańczą
GS Stara Łaźnia, ul. A. Wajdy 3

wstęp wolny

W programie:

  • wykład historyczny  – tło historyczne Bitwy pod Zadwórzem – prof. Krzysztof Jabłonka
  • wykład historyczny – Ormiańscy bohaterowie bitwy pod Zadwórzem – Maciej Bohosiewicz, Przewodniczący Rady Fundacji Armenian
  • projekcja filmu “Ormiańska matka Jadwiga Zarugiewiczowa – symboliczna matka Nieznanego Żołnierza”.
  • rozgrywka w grę wielkoformatową ” Zadwórze 1920″
  • prezentacja fragmentu wystawy mobilnej “Ormianie w Służbie Rzeczypospolitej” prezentującej sylwetki ormian polskich biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej

zdj. Bitwa o Zagórze (1920), Stanisław Kaczor-Batowski

Położoną 33 km od Lwowa wieś Zadwórze nazywano w czasach II Rzeczypospolitej „polskimi Termopilami” na pamiątkę wielkiej bitwy stoczonej tam 17 sierpnia 1920 roku z bolszewikami. To właśnie suwalczanka Jadwiga Zarugiewiczowa, matka poległego w tym miejscu i pochowanego w bezimiennej mogile 19-letniego Konstantego, wskazała na Cmentarzu Orląt we Lwowie mogiłę, z której ciało spoczęło w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Organizatorem wydarzenia jest Armenian Foundation, fundacja będąca depozytariuszem pamięci o Jadwidze Zarugiewiczowej, polskiej ormiance będącej symboliczną matką nieznanych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Jadwiga Zarugiewiczowa, uważana za najznamienitszą postać diaspory ormiańskiej w Polsce, była mieszkanką Suwałk, tu została w 1968 roku pochowana; w bitwie pod Zadwórzem 1920 straciła syna Konstantego. Setna rocznica Bitwy Warszawskiej i Bitwy pod Zadwórzem jest znakomitą okazją, żeby przypomnieć młodemu pokoleniu te ważne postaci i wydarzenia.

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Partnerem wydarzenia jest Suwalski Ośrodek Kultury.

   


Zapraszamy również do zwiedzania aktualnej ekspozycji “Wokół Czarnej Hańczy”, wystawy rzeźb i instalacji artystów związanych z Suwalszczyzną i pograniczem polsko-litewskim. Tematem przewodnim prac Jana Bohdana Chmielewskiego, Algisa Kasparaviciusa, Alojzego Nawrata, Elżbiety Pietras, Andrzeja Strumiłło, Jana Strumiłło, Rafała Strumiłło, Wiesława Szumińskiego, Olgi Wielogórskiej i Tomasa Vaicaitisa jest człowiek, jego zmagania z losem i otaczająca go natura.

Wystawa realizowana w ramach obchodów 300-lecia Suwałk

Galeria Sztuki Stara Łaźnia zaprasza dzieci i młodzież oraz osoby niepełnosprawne na edukacyjne zajęcia “Czym jest rzeźba?”. Zgłoszenia (pobierz >>) można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 87 565 11 30.


Regulamin imprez i wydarzeń artystycznych w Suwalskim Ośrodku Kultury >>  
Regulamin zwiedzania wystaw w galeriach GSW Chłodna 20, Patio i GS Stara Łaźnia w okresie stanu epidemii Covid-19 >>