22 sierpnia br. w Suwałkach obchodzone było 100-lecie 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego oraz 101. rocznica wyzwolenia Suwałk. Na Placu Marszałka Piłsudskiego w Suwałkach odbyło się nabożeństwo w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych szwoleżerów oraz bohaterów walk o niepodległość Suwalszczyzny.

3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich był jednym z najmłodszych pułków międzywojennej kawalerii, narodził się podczas krwawych walk na froncie polsko bolszewickim. Powstał w lipcu 1920 roku jako 201. Ochotniczy Pułk Szwoleżerów i w 1922 roku został na stałe zakwaterowany w Suwałkach. Dzieje pułku kończy kampania wrześniowa i jej ostatni rozdział: bitwa pod Kockiem. Po zakończeniu walk w uznaniu wojennych zasług został zrównany „ze starymi pułkami jazdy i przemianowany na 3. pułk szwoleżerów”.

Dorobek pułku jest ogromny. Kadra oficerska uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta, wniosła wkład w działalność szeregu jego instytucji. Szwoleżerowie byli widoczni w krajobrazie miejskim nie tylko przy okazji uroczystości patriotycznych, państwowych i religijnych, ale brali czynny udział w szeregu innych istotnych zdarzeniach w dziejach suwalskiego regionu.

W latach 1922 – 1939 stacjonował w koszarach przy ul. Sejneńskiej w Suwałkach. Liczył ponad pół tysiąca szwoleżerów i kilkaset koni. Dzisiaj pamięć o nim kultywuje 25-konny Szwadron Honorowy, którego dowódca Piotr Szakacz zorganizował rocznicowe uroczystości razem z innym "ułanem", dyrektorem Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzym Brzozowskim.

Ważnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy pułku na byłym koszarowym budynku przy Sejneńskiej. Dzień wcześniej dokonano otwarcia wystawy plenerowej na Placu Marii Konopnickiej.

W sobotę, 22 sierpnia przeprowadzony został pokaz konny Szwadronu Honorowego na zalewem Arkadia i przemarsz kawalerii ulicami Suwałk.

W uroczystościach udział wzięli między innymi: Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski, Senator RP Marek Komorowski oraz Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele samorządu z Prezydentem Czesławem Renkiewiczem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem na czele, wojska, grupy rekonstrukcyjne, kawalerzyści na koniach oraz rodziny dawnych żołnierzy. Powiat Suwalski reprezentował Starosta Suwalski Witold Kowalewski.


Źródło: www.suwalki24.pl; www.wrotapodlasia.pl
Zdjęcia: Polskie Radio Białystok