Dołącz do zespołu i pielęgnuj lokalne tradycje śpiewacze wielokulturowej Suwalszczyzny. Podróżuj z Ancyjasem po polskich festiwalach muzyki tradycyjnej i występuj na scenie SOK z nagradzanymi śpiewakami. Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Nie ma specjalnych przesłuchań i naboru. Swoich sił może spróbować każdy. Wystarczy przyjść na próbę zespołu.
Wtorki i czwartki od 29.09.2020
godz. 18.30-20.00
Sala Prób, ul. Jana Pawła II 5
Zapisy prowadzi prowadząca zespół Anna Szafranowska. Chętnych zapraszamy we wtorki i czwartki w godz. od 18.30 do 20.00 do Sali Prób (0.27) Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Jana Pawła II 5.
W programie zajęć: gimnastyka oddechowa według metody Anny Strielnikowej w pracy nad emisją głosu, ćwiczenia przestrzenne, zawołania,
– ćwiczenia dykcyjne, nauka starodawnych pieśni polskich, rosyjskich, cygańskich, litewskich, elementy improwizacji muzycznej, relaksacja dźwiękiem. Miesięczna opłata za uczestnictwo w zajęciach wynosi 40 zł.
Tradycyjny śpiew ludowy bywa nazywany „białym”, „etnicznym”, „archaicznym”, „śpiewokrzykiem” itd. Tak naprawdę chodzi o to, żeby śpiewać tak, jak kiedyś, a czasem jeszcze wciąż, śpiewano na wsi: pełnym głosem, z charakterystyczną manierą wykonawczą, bez towarzyszenia instrumentów muzycznych. Śpiewu ludowego nie uczy się w szkołach, więc przygotowanie muzyczne nie jest wymagane. Ucząc się tradycyjnych technik wokalnych charakterystycznych dla tych pieśni, poznacie style zależne od miejsca ich pochodzenia, gwarę i jej ozdobniki. Interpretując symbolikę ludowych tekstów odkryjecie ich funkcje i znaczenie, jakie miały dla kultury społeczeństw wiejskich.
Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas działalność rozpoczął w 2006 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Obecnie działa w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierownictwem Anny Szafranowskiej. Słowo “ancyjas” wywodzi się z gwary suwalskiej i oznacza nieczystą, ale niezbyt groźną siłę. Grupa wykonuje tradycyjne pieśni Suwalszczyzny (polskie, rosyjskie, litewskie) śpiewając białym głosem. W swym repertuarze ma tradycyjne pieśni obrzędowe od kolęd i pastorałek, przez pieśni wielkopostne, wiosenne czy miłosne, po żniwne i weselne. Występuje podczas lokalnych jarmarków, m.in. Kaziuka Suwalskiego i Jarmarku Folkloru oraz regionalnych. np. Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Czarnej Białostockiej, regularnie reprezentuje Suwalszczyznę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2020 – III miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych). Współpracował przy spektaklu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna „ Żar Bułgarii” wykonując tradycyjne pieśni bułgarskie. Zrealizował również widowiska teatralno-obrzędowe „Biała sukienka, złoty pas – jak to na weselach bywało i co się jeszcze ostało” oraz “Wieczór panieński” z tradycyjnymi suwalskimi pieśniami weselnymi.